Ж ената е може би една от най-древните музи.
Нейният образ, действия и чар неведнъж са ставали повод за създаването на едни от най-великите произведения, за избухването на войни, дори за пренаписването на историята.
На 27 септември в столичната галерия „Квадрат 500” бе открита вълнуваща изложба под названието „Притегателни и обичайни”, която представя жената в творчеството на европейски графици от 19-ти и 20-ти век.
За концепцията на изложбата и новооткритите творби на известния художник, роден в България – Жул Паскин, разказва кураторът Калин Николов пред Ванеса Николова и Vesti.bg.
Изложбата „Притегателни и обичайни” е разположена в едно приглушено помещение, което създава изключително романтична атмосфера.
ВСИЧКИ КАРТИНИ ОТ ИЗЛОЖБАТА ВИЖТЕ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Със сигурност перфектното място, на което би могла да се позиционира изложба, посветена на жената.
„Притегателни и обичайни” ни представя малко познати творби на едни от най-известните художници от 19-ти и 20-ти век.
Сред тях ще срещнете имената на Пабло Пикасо, Франсиско де Гоя, Анри Матис, Жорж Руо, Огюст Реноар, Фаусто Пирандело, Йожен Дьолакроа и редица други.
В центъра на помещението ще откриете две отделени творби. Разбира се, те не са случайно поставени там. Това са две от непознатите до този момент творби на родения в България творец – Жул Паскин, разказва ни кураторът на изложбата Калин Николов.
Той добавя още, че откриването на двете рисунки може да се определи като световна сензация. Върху една от тях дори се забелязва отпечатък от пръста на художника.
„Когато се намери нещо, то винаги става обект на световно признание. До голяма степен творчеството на такива автори е проучено и ето защо това откритие е толкова вълнуващо”.
Макар и Паскин да напуска България още в детството си той запазва спомена за нея в сърцето си завинаги.
Това се забелязва и от творбите му, където женските фигури много наподобяват на българката с нейните форми, нрави и външни белези.
В изложбата са включени и творби на източноевропейски автори.
„Време е да се каже, че и в тази част на Европа изкуството също се е развивало”, отбелязва Калин Николов.
Изложбата освен че е богата на множество различни автори, изобилства и от творби, представители на различни течения в изкуството.
Докато преминавате през различните начини, по които художниците представят женския образ, ще срещнете почерка на импресионизма, експресионизма, неореализма, кубизма, романтизма, реализма.
„Жената сама по себе си е притегателна. Реализмът от този период връща образите на жени от Античността, барока, Ренесанса, характерни със своята помпозност, към реалността.”
По този начин Калин Николов обяснява значението на „Притегателни и обичайни”.
Жената винаги е била притегателна в историята на изкуството, както и на живота. За пръв път обаче през 19-ти и 20-ти век тя е представена по един по-достъпен начин, извън блясъка, лукса и величието на Ренесанса например.
В края на 19-ти и началото на 20-ти век творците сякаш надникват през ключалката и опознават по-отблизо света на жената, нейните болки, страхове, тревоги, задължения и я представят точно по този начин на листа хартия.
След разговора ни с Калин започвам повторно да обикалям творбите една по една, търсейки мислено мотивите на художника да изобрази именно по този начин женската фигура.
Междувременно разсъждавам върху едни думи на Калин, които се запечатаха в съзнанието ми: „Чрез изкуството хората се чувстват свободни”.
Може би именно това обяснява защо в днешните модерни времена се чувстваме все по-малко свободни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!