Н ационалната океанска и атмосферна администрация (NOAA) вкара самолет в ураган, за да научи повече за тези тропически бури.
NOAA редовно извършва полети в ураганите, за да ги наблюдава и да прави прогнози за развитието им. С помощта на два самолета, наречени "Кермит" и "Мис Пиги", специалистите по ураганите събират данни от вътрешността на окото на самия ураган.
"Междувременно доплеровият радар на опашката на P-3 и радарните системи в долната част на фюзелажа сканират бурята вертикално и хоризонтално, като дават на учените и синоптиците поглед върху бурята в реално време. Самолетите P-3 могат също така да разположат сонди, наречени батитермографи, които измерват температурата на морето", обяснява NOAA.
This Is What It Looks Like To Fly Inside Hurricane Berylhttps://t.co/lHzSY8OGaf
— IFLScience (@IFLScience) July 10, 2024
Самолетите са изпратени за наблюдение на урагана "Берил", който за кратко се превърна в най-ранния регистриран ураган от категория 5 в Атлантическия океан, когато се засили по-рано този месец.
Разбира се, летенето по време на урагани по принцип не се препоръчва и е доста трудно да се подготвим за него.
"Невъзможно е точно да се симулира проникване в окото на ураган", обяснява командирът на NOAA Hurricane Hunter Скот Прайс.
"Извършването на това в самолета по време на буря е единственият начин да изпитате реакцията на самолета, характеристиките на полета, координацията на екипажа и висцералната реакция, предизвикана от преминаването през стена от вятър и дъжд, докато го управлявате", споделя още Прайс.
Освен оборудването в самолета, екипът също така пуска тръбни сензорни устройства, известни като падащи сонди, които предават данни обратно към самолета, докато той пада към океана отдолу.
„Използваме падащи сонди за измерване на температура, влажност, налягане и скорост на вятъра и изпращаме обратно данни на всеки 4,6 метра или така по целия път до повърхността на океана“, обясни Джейсън Дъниън, изследователски метеоролог в Университета на Маями парче за The Conversation.
„Всички тези данни отиват в Националния център за урагани и в центровете за моделиране, за да могат да получат по-добро представяне на атмосферата", каза още Дъниън.
NOAA използва тези данни, за да направи прогнози за пътя и интензивността на ураганите. Въпреки че са впечатляващи, те със сигурност не го правят заради гледката.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!