З а да изпълняват безброй функции в клетките на нашето тяло, много видове трудолюбиви протеини се вмъкват и измъкват от плътни капки, наречени кондензати. Така те ускоряват биохимичните реакции, когато е необходимо.
Този процес може да бъде нарушен при наличието на заболяване - като болестта на Алцхаймер и Паркинсон, посочват учени.
Разработват кръвен тест за ранно откриване на Паркинсон
Експерти обясняват, че подобни заболявания се характеризират с образуването твърди бучки протеини в нервните на клетките.
Екип от изследователи е разработил нов подход за визуализиране на момента, в който протеините, за които е известно, че се агрегират (процес на обединение) при невродегенеративни заболявания, започват да се събират заедно, пише изданието Science Alert.
Връзката мозък-черва: Как си влияят и защо е важно да се грижим за тях
Предишни изследвания са показали, че белтъците, които се обединяват при Алцхаймер (заболяване, засягащо двигателните функции), са склонни да се втвърдят, ако клетката се претовари.
За да се запознаят отблизо с поведението на подобни протеини, Шен и колегите му разработват два нови начина за наблюдение на прехода на даден протеин от течна в твърда фаза, пише още изданието.
Първият им тест е за ДНК свързваща молекула, наречена FUS протеин, който се агрегира при Алцхаймер и деменция.
Изследователите правят изображения на разтвори на кондензати на FUS, докато те се формират в продължение на 24 часа, като използват два подхода, които събират светлината, пречупена през плътните протеинови "топки". Моделите отразяват вътрешните структури и плътността на кондензатите, които се втвърдяват след пет дни.
"Използваме бърза камера, за да записваме поредици от изображения в ярко поле с висока честота на кадрите. Това ни позволява да изследваме разрушаването на протеините в организма", обяснява Шен.
"Подобно на експлозия, можете да видите как флуоресцентните зелени протеини се появяват, като изглежда, че изтеглят все повече и повече протеини от разтвора в краищата на кондензатите, докато цялата маса привидно се взриви", допълва ученият.
"Това е крачка напред към разбирането на това как се развиват неврогенеративните заболявания", казва Шен.
"Сега можем директно да наблюдаваме прехода на тези критични протеини от течно в твърдо състояние", казва Даниеле Виголо, биомедицински инженер от Университета в Сидни.
Въпреки че експериментите са проведени в разтвори на лабораторно създадени протеини, изследователите казват, че техните открития дават нов поглед върху фундаменталния физически процес, който е в основата на невродегенеративните заболявания, пише още изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!