Н а нощната страна на екзопланетата Астролабос винаги е тъмно и бурно.

(Във видеото може да научите повече за: Телескопът „Джеймс Уеб” засне екзопланета)

Там, в постоянната сянка, обърната встрани от звездата-домакин WASP-43, небето на газовия гигант, известен още като WASP-43b, е обсипано с разбиващи се облаци, но това не е всичко. Екзопланетата е толкова близо до звездата, че температурата ѝ дори през нощта изгаря с топлина, която изпарява скали - което означава, че тези облаци вероятно са съставени от минерали.

„С новите възможности за наблюдение на JWST WASP-43b беше разкрит в безпрецедентни детайли“, казва астрономът Лаура Крейдберг от Института по астрономия „Макс Планк“ (MPIA) в Германия.

„Виждаме сложен, негостоприемен свят с яростни ветрове, огромни температурни промени и разнородни облаци, вероятно съставени от скални капки. WASP-43b е напомняне за огромния диапазон от климатични условия, които са възможни на екзопланети, и за многото начини, по които Земята е специална“, споделя Крейдберг.

Астролабос е открит през 2011 г. и по това време е най-близко орбитиращата екзопланета „горещ Юпитер“, откривана някога - свят с размерите и масата на Юпитер, но с орбитален период от едва 19,2 часа.

Тези горещи Юпитери са нещо като загадка: Според нашето разбиране за формирането на планетите те са твърде близо до звездите си, за да се формират в това положение, тъй като радиацията и ветровете от звездата биха унищожили още в зародиш всички опити за това. Това предполага, че те са се образували на по-голямо разстояние и по някакъв начин са се придвижили по спиралата навътре.

Вече сме открили достатъчно горещи Юпитери, за да предположим, че този процес не е рядкост. Техните свойства ги правят отлични лаборатории за изучаване на чужди планетни системи. Много от тях преминават транзитно през своите звезди-домакини - т.е. по време на орбиталния си път те преминават между нас и звездата. А късите им орбити означават, че го правят често.

Това означава, че можем да изследваме атмосферите им. Когато горещ Юпитер премине между нас и звездата, част от светлината на звездата преминава през атмосферата на екзопланетата, където някои дължини на вълните се поглъщат или усилват от атоми и молекули. Учените могат да разгледат спектъра на светлината, за да видят кои дължини на вълните са по-силни или по-слаби, и да определят кои са елементите, които променят светлината.

Промените в това колко ярка е светлината на звездата и как тя се променя в целия електромагнитен спектър, могат също така да разкрият колко светлина се излъчва от екзопланетата, след като се извади отразената от звездата светлина, за да се установи колко топлина отделя екзопланетата.

Сигналите обаче са много, много малки и точно тук кратките орбитални периоди са полезни: сигналите могат да бъдат увеличени чрез натрупване на данни от няколко преминавания или целият орбитален период може да бъде наблюдаван с един замах.

Този тип анализ е извършван и преди за Astrolábos, като са използвани данни от Hubble; тогава астрономите са открили доказателства за наличие на водна пара в атмосферата на екзопланетата. Сега по-мощният космически телескоп „Джеймс Уеб“ направи опит и ние знаем много повече за това, какво прави атмосферата на Astrolábos.

С помощта на наблюденията на JWST в средния инфрачервен диапазон учените успяха да определят температурата на екзопланетата. Тъй като се намира толкова близо до звездата си, Астролабос е така наречената „тидално заключена“: едната ѝ страна е постоянно обърната към звездата и гори на дневна светлина, а другата е в постоянна нощ. Между двете полукълба има стръмен температурен градиент. Дневната страна гори при 1250 градуса по Целзий (2282 градуса по Фаренхайт), докато нощната страна е с по-малко от половината от тази температура - 600 градуса по Целзий (1112 градуса по Фаренхайт).

Това е много по-стръмен градиент, отколкото бихме очаквали за ясна, безоблачна атмосфера. Компютърното моделиране го потвърди: относително по-хладната нощна страна на Астролабос вероятно има облаци високо в атмосферата си, които блокират голяма част от инфрачервеното излъчване, идващо отдолу. Дневната страна, напротив, е без облаци - твърде гореща, за да се образуват облаци.

Данните от JWST също така дадоха повече информация за състава на атмосферата на екзопланетата. Те потвърдиха наличието на вода, но и търсенето на метан не доведе до нищо, което беше изненада. Очаква се метанът да се образува на нощната страна на горещите юпитери от реакции, включващи въглероден оксид и водород.

Липсата на метан на Астролабос вероятно е свързана с температурния градиент, който би предизвикал мощни ветрове със скорост до 9000 километра в час. Това би издухало всичко необходимо за създаването на метан покрай нощната страна толкова бързо, че молекулата буквално не би имала време да се образува.

„Ако ветровете пренасят газ от дневната към нощната страна и обратно достатъчно бързо. Няма да има достатъчно време за очакваните химични реакции, за да се образуват откриваеми количества метан на нощната страна“, обяснява астрономът Джоана Барстоу от Отворения университет в Обединеното кралство

Това предполага, че атмосферата на Астролабос е химически съвместима навсякъде - извод, който не можеше да бъде направен от предишни измервания. Но изненадите, които изследователите откриват в тази атмосфера, показват също така, че трябва да сме внимателни, когато правим предположения за това какво може да правят екзопланетите.

Според тях бъдещите изследвания трябва да се опитат да проучат по-широките ефекти от асиметричното нагряване в екстремни, чужди светове.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора

Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора

Технологии Преди 26 минути

Тя е използвала служители, които да вършат работата на алгоритмите

Ердоган

Ердоган поиска членство в ЕС

Свят Преди 7 часа

Ердоган обвини Израел в "геноцид" и призова за световен мир

Човек загина в пожар във Варна

Човек загина в пожар във Варна

България Преди 9 часа

Огънят е локализиран

Самолет се разби край магистрала във Флорида

Самолет се разби край магистрала във Флорида

Свят Преди 10 часа

Все още не е ясно колко души са били на борда

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

България Преди 10 часа

Протестиращите искат също да се поставят легнали полицаи

Естония задържа танкер с руски петрол

Естония задържа танкер с руски петрол

Свят Преди 10 часа

Плавателният съд е бил подложен на санкции

След трагедията с 12-годишната Сияна: Протест спира движението в района на Телиш

След трагедията с 12-годишната Сияна: Протест спира движението в района на Телиш

България Преди 11 часа

Плевен отменя всички предвидени общински прояви

Тръмп предупреди: Русия трябва да се размърда

Тръмп предупреди: Русия трябва да се размърда

Свят Преди 11 часа

Тръмп: Твърде много хора умират, хиляди на седмица

Над 900 нарушения засякоха камерите на тол системата

Над 900 нарушения засякоха камерите на тол системата

България Преди 11 часа

Регионалният министър призова шофьорите да спазват правилата за движение

Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна

Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна

Свят Преди 11 часа

По-рано днес Уиткоф се срещна с Кирил Дмитриев

Какво реши съдът за делото срещу Лена Бориславова

Какво реши съдът за делото срещу Лена Бориславова

България Преди 12 часа

Срещу нея няма да се търси наказателна отговорност

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

България Преди 12 часа

Срещу мъжа е повдигнато и второ обвинение

,

ChatGPT вече запомня всичко: Как това ще промени комуникацията ви?

Технологии Преди 13 часа

Миналата година OpenAI вече въведе възможността за забравяне или запомняне на конкретни детайли по желание на потребителя

Вътрешният министър поиска сваляне на номерата на нарушители

Вътрешният министър поиска сваляне на номерата на нарушители

България Преди 13 часа

Това ще става, ако те не си платят глобите веднага

Ще залее ли сега Китай Европа с евтини стоки?

Ще залее ли сега Китай Европа с евтини стоки?

Свят Преди 13 часа

Китай е вторият по големина вносител в САЩ