С поред ново проучване кошмарите могат да бъдат ранен предупредителен знак за автоимунно заболяване.
Обезпокоителните сънища и дневните халюцинации биха могли да бъдат предварително предупреждение за появата на заболявания като лупус, а по-голямата информираност за тях както от страна на пациентите, така и от страна на лекарите би могла да доведе до по-добро управление на автоимунните заболявания на човека.
В проучването са разгледани 676 души с лупус, разговаряно е с 400 лекари и са проведени интервюта с 69 души за опита им в живота със системни автоимунни ревматични заболявания, към които спада и лупусът. Лупусът е хронично автоимунно заболяване, което може да причини болки в ставите, обриви и умора. Понастоящем няма лечение, но симптомите могат да бъдат овладени с медикаменти.
В многобройните дискусии се появи един общ симптом, който изпитват трима от всеки петима пациенти в периода преди появата на лупус: нарушен сън. Малко под един от всеки четирима пациенти съобщава и за халюцинации, често предшествани от ярки мъчителни кошмари.
“I feel like I’m Alice in Wonderland”: nightmares and ‘daymares’ could be early warning signs of autoimmune disease
— Gerard Hough (@GerardHough) May 21, 2024
“I’ve seen them admitted for an episode of #psychosis and lupus isn’t screened for until someone says ‘oh I wonder if it might be #lupus’https://t.co/yalLDdc4VO
Кошмарите често са свързани с нападение, капан, смачкване или падане. Определянето на халюцинациите като "дневни кошмари" се оказва положителна стъпка, за да накара пациентите да регистрират симптомите си по начин, който не е толкова стигматизиран.
"Когато казахте думата daymare ( дневен кошмар) и веднага след като я казахте, тя придоби смисъл, не е задължително да е страшна, просто е като да сте сънували сън и въпреки това да седите будни в градината", казва пациент от Англия.
"Виждам различни неща, сякаш излизам от тях. Това е като когато се събудиш и не можеш да си спомниш съня си и си там, но не си там... чувствам се наистина дезориентирана, най-близкото нещо, за което се сещам, е, че се чувствам като Алиса в страната на чудесата", обяснява пациентът.
Учените, участвали в проучването, се съгласиха, че кошмарите и сънищата могат да бъдат полезна "система за ранно предупреждение" за предстоящо обостряне на автоимунното заболяване. Повишаването на информираността на пациентите за това какво могат да означават тези симптоми би могло да им даде възможност да работят заедно за овладяване на пристъпите, преди те да станат тежки.
"Отдавна сме наясно, че промените в сънуването могат да означават промени във физическото, неврологичното и психическото здраве и понякога могат да бъдат ранни индикатори за заболяване", казва в изявление професор Гай Лешцинер, автор на изследването и невролог в болницата "Guys' and St Thomas'" и автор на книгата "Тайният свят на съня".
Текстът има само информационна цел. Ако имате притеснение за Вашето здраве - потърсете специалист!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!