А нализ на набор от различни данни, представящи промените в ръста и теглото на мъжете, показва, че когато държавите стават по-богати и по-здрави, мъжете в тях стават по-високи и по-тежки - и то два пъти по-бързо от жените.
Международният екип от изследователи, участвал в неотдавнашното проучване, е разгледал данни за 135 645 души (46% от които са мъже) от 62 държави, събрани през 2003 г. Към тях са добавени статистически данни от Уикипедия и исторически данни за Обединеното кралство, датиращи от 1900 г. За да се изяснят констатациите, в проучването не са включени хора, класифицирани като затлъстели.
Половият диморфизъм на размерите - различни физически характеристики между половете, като мъжете са по-високи и по-едри от жените - беше ясен, както и връзката между нарастващото благосъстояние и ръста и теглото.
„Нашите междунационални анализи показват, че с подобряването на социалните и екологичните условия на нациите, включително намаляването на общото бреме на болестите, ръстът и теглото на хората се увеличават, но повече от два пъти повече при мъжете, отколкото при жените, което води до по-голям диморфизъм на половите размери“, пишат изследователите.
Резултатите потвърждават предишни открития, че хетеросексуалните жени обикновено харесват по-високи и по-тежки мъже, отколкото хетеросексуалните мъже, които предпочитат партньорите им да са по-ниски и по-слаби. Те също така засилват връзките между богатството и здравето на дадена страна, измерени чрез индекса на човешкото развитие (ИЧР), и това да бъдем по-високи и по-тежки, най-вероятно в резултат на въздействието на жизнената среда и качеството на живот върху телата ни.
Това, че този ефект е значително по-забележим при мъжете, предполага, че мъжките тела може да са по-чувствителни към условията на живот, може би защото по-големите тела се нуждаят от повече грижи и поддръжка. При жените околната среда изглежда има по-малко влияние върху морфологията им.
„Въз основа на основната ни констатация, че диморфизмът на половите размери е по-голям в по-благоприятна среда, е ясно, че развитието и поддържането на грубата морфология е по-чувствително към условията на живот при мъжете, отколкото при жените, поне по отношение на ръста и теглото“, пишат изследователите.
Наблюдават се и интересни разлики между отделните държави. Например, в страните с по-висок ИЧР вариациите в теглото са по-големи, докато вариациите във височината при мъжете намаляват с увеличаването на ИЧР в съответната страна.
Взети заедно, изследователите смятат, че резултатите им показват, че ръстът на мъжете може да бъде полезен показател за цялостното здраве и благосъстояние на населението, предоставяйки на властите сравнително лесен измерител.
Въпреки това изследователите признават, че за да се потвърдят показаните тук закономерности, ще са необходими по-дългосрочни проучвания, които да проследяват по-обстойно едни и същи хора във времето и в различни страни.
„Нашето изследване съчетава еволюционната биология с мерки за човешкото благосъстояние, като предоставя нов поглед върху начина, по който социално-екологичните фактори и сексуалният подбор формират ключови физически черти“, пишат изследователите.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!