Л аул Майен е на 25 и е от Южен Судан. След като семейството му бяга от войната, израства в бежански лагер в Северна Уганда.
"Нямаше ток", каза Майен. "Нямаше училище. Нямаше нищо!"
Когато е на 12, в един от офисите на бежанския лагер, за първи път вижда компютър и си казва, че някой ден иска да работи на компютър.
Благодарение на майка си Майен получава първия си компютър.
Жената спестявала пари от работата си като шивачка в лагера, в продължение на 3 години и успяла да отдели 300 долара, за да му купи лаптоп втора употреба.
Така Лаул започнал своето самообучение за писане на компютърни кодове и създаване на игри.
С упорит труд Лаул създава играта наречена Salaam, което означава мир.
Играта е символична препратка към 2013 година и избухването на войната в Судан, след която загиват 300 хил. души, а хиляди други си проправят път за бягство сред разрухата.
Споделя, че в началото целта на играта е да помогне на децата в лагера, а след това именно тя е билетът на семейството му за бягство.
В играта участниците са семейството му, а целта е да открият начин за бягство и мир между воюващите.
Играта отвежда Лаул на Global Game Jam и го нарежда сред 30-те на Forbs – 30 под 30 за 2018 година.
На въпроса как се печели играта, Лаул отговаря:
"Трябва да можете да издържате семейството си, да имате такова, както и да създадете мир”.
Потребителят трябва да избере най-добрия път на диалога, за да спре определена война и геноцид. Въз основа на решенията трябва да изберете най-добрия начин за деескалиране на ситуацията.
Yes! we are 9 days left to get over the goal line.
— Lual Mayen (@OfficialLual) July 8, 2019
If you can help us or signal boost this, please do!
Salaam is a high-tension runner game that puts the player in the shoes of a refugee who is forced to escape conflict in a war-torn region. https://t.co/5Uavt6xXNV pic.twitter.com/skhx9LJTqD
От всички налични опции има път към деескалация, за да се предотврати война, но шансовете са ниски, каквито биха били в реалния живот.
От всички налични пътища има по-малко от 12% вероятност да разрешите конфликта, различен от използването на война.
„Искахме потребителите да „усещат“ последиците от своите решения и да разберат тези последици от моя опит и от реалностите на разкъсани от войната страни като Южен Судан,” казва Лаул.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!