С келетът е открит в средата на ХIX в. и първоначално се приема, че е на мъж воин от висок ранг.
След дълги години на дебати в научните среди, едва през 2017 г. учените потвърждават, че всъщност скелетът е на жена.
През 1878 г. археолози се натъкват на викингска гробница
на шведския остров Бьорко. В нея те откриват скелет на викингски воин, погребан с оръжия, отличаващо се облекло и два коня.
Това подсказва на археолозите, че скелетът е на уважаван мъж воин от висок ранг.
През 2017 г. обаче ДНК тест потвърждава, че учените са грешали – скелетът неоспоримо е на жена.
Това довежда до редица спорове в научните среди
Историци и археолози смятат, че няма как жена да е била воин от висок ранг.
Те предполагат, че оръжията и конете всъщност са принадлежали на съпруга на тази жена.
Другата теория е, че са били погребани двама човека в гробницата, просто тялото на мъжа по-късно е преместено.
Някои учени дори смятат, че колегите им са изследвали грешни кости – непринадлежащи на открития скелет.
След две години на спорове и критики
екипът потвърдил, че скелетът е на жена, излиза със становище, че такива жени воини, като жената, живяла през Х в., чийто скелет се превръща в ябълка на раздора в археологическите и историческите среди, са съществували в миналото и са се били редом до мъжете воини.
Относно твърдението, че са изследвали „грешни кости“, екипът аргументира истинността на ДНК теста от 2017 г. с факта, че в гробницата е открит само един скелет, затова костите няма как да бъдат объркани.
По интересно за екипа, занимаващ се с изследването на този скелет, е, че колегите им отхвърлят той да е на жена, заради съвременните разбирания за ролята на мъжа и жената, които не е задължително да са били същите за викингите през Х в. и най-вероятно са били доста различни – както потвърждава скелетът на жената викингски воин.
Когато за пръв път през 2017 г. се повдига въпроса дали скелетът не е на жена,
учените изтъкват като аргумент, че структурата му издава, че най-вероятно принадлежи на жена, но от основно значение за потвърждаването на тази теория е ДНК тест.
„ХХ хромозомите потвърждават пола на скелета. Това е първото формално и генетично потвърждение за съществуването на жена викингски воин“, казва проф. Матиас Якобсон през 2017 г.
Учените и преди са знаели за съществуването на викингски воини жени, но те са небрежно споменавани в писмени източници. Този скелет е първото убедително археологическо откритие, потвърждаващо, че са съществували.
„Времето ще покаже дали сме правили, или грешим, но смятаме, че ще бъдат открити още викингски воини жени – независимо дали те ще бъдат нови открития или реинтерпретации на стари“, казва проф. Нийл Прайс, водещ на екипа, изследвал викингския скелет от остров Бьорко.
Четете още:
Крал Артур - реална личност или легендарен герой
С какво са допринесли викингите в миналото, което ни е полезно и до днес
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!