П од името „Рафаел. Злато и коприна“ Музеят на изящните изкуства във Виена посвещава голямата есенна изложба тази година на монументалните стенни гоблени, неделим елемент на представителната култура от времето на Ренесанса. В центъра на тези произведения е създадената от гениалния художник Рафаело Санцио да Урбино, известен като Рафаел (1483 – 1520), серия сцени от живота и чудесата на апостолите Петър и Павел. Изложбата показва устойчивото влияние на композициите на Рафаел върху развитието на стила на фламандските стенни гоблени. Именити творци като Баренд ван Орлей, Михиел Кокси и Питер Куке ван Алст са сред художниците, които черпят от сюжетите на Рафаел. Експозицията показва някои от тези изключителни работи.
По неповторим начин огромните стенни килими със силен политически изказ са били използвани от благородническите дворове и католическата църква за пропагандни цели. Техният луксозен характер се проявява чрез използването на скъпи материали като златни и сребърни нишки, коприна и вълна. Изработката им изисква много време и е много скъпа. Колекцията от гоблени на виенския Музей на изящните изкуства е сред най-значимите в света.
Не е ясно как фламандското изкуство на стенните гоблени би се развило без участието на любителя на изкуството папа Лъв Десети (1475 – 1521) от рода на Медичите, разказва кураторката на изложбата Катя Шмиц фон Ледебур. През 1515 година папата решава да поръча апостолската серия от десет части за Сикстинската капела и възлага проекта на Рафаел, който по онова време се намира на върха на своята кариера.
Разработените от Рафаел като монументални живописни платна проекти са претворени в брюкселската манифактура на Питер ван Алст в текстилни художествени произведения. За Коледа на 1519 година на публиката са показани седем от гоблените, които вече са изработени. Хрониките разказват, че Джорджо Вазари, италиански творец и биограф на художници, е възкликнал възхитен: „Творбата прилича по-скоро на чудо, а не като създадена от човешка ръка, тъй като в нея има вода, животни, къщи, които са направени така добре, че не изглеждат като тъкани, а сякаш са рисувани с четка.“
Шест от стенните гоблени по проекти на Рафаел са изложени в началото на богатата експозиция, гобленът, изобразяващ смъртта на Анания от Дамаск, е заемка от Ватиканските музеи.
Редом с гоблените по проекти на Рафаел изложбата показва експонати от колекцията на Музея на изящните изкуства, които дават представа за по-нататъшното развитие на изкуството на тъканите гоблени в брюкселските манифактури. Скици, маслени картини и скулптури, фотографии и медни гравюри допълват експозицията. Два филма запознават зрителите с производството на гоблени и с начина на съхранение на скъпите експонати във виенския музей.
Показаната експозиция има експонати от музея Албертина, Държавния архив в Рим, Археологическия институт и колекциите на университета в Гьотинген, Апостолическата библиотека на Ватикана, Националната испанска библиотека в Мадрид, Висшето училище за изящни изкуства в Париж, Лувъра, Ватиканските музеи, Държавната графична колекция в Мюнхен, Музея Щадел във Франкфурт и Националната библиотека във Виена. Изложбата ще бъде представена до средата на януари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!