С лучвало ли ви се е да си мислите, че не сте нормални? Оказва се, че това е напълно нормално.
Да се чувствате различни е в реда на нещата, защото според ново проучване на учени от Йейлския университет "нормални" хора няма.
Случвало ли ви се е да се допитвате до търсачки
за отговорите на въпроси като: "На каква възраст е нормално да се ожениш? Нормално ли е да говориш с кучето си? Нормално ли е да спиш с плюшени играчки?" и още ред подобни, започващи с „Нормално ли е?“.
Проучване на Аврам Хоумс и Лорън Патрик, учени към университета Йейл, публикувано в началото на тази година, твърди, че търсенето на отговор на тези въпроси е безсмислено.
Тайната на щастието и емоционалната стабилност
Според учените оптималното поведение е мит, а промяната и разнообразието са съвсем нормални и нужни на еволюцията. С труда си те не само хвърлят поглед върху обичайната човешка „странност“, но и я разграничават от психичните заболявания, които според тях са далеч по-комплексни и трябва да се разглеждат като такива.
„Няма универсален профил на оптимално функциониращ мозък. Еволюцията е процес, който подбира голям спектър от разнообразни човешки поведения… Вместо да изследваме различни поведения отделно, психичните заболявания трябва да бъдат изследвани по-широко и да бъдат свързвани с различни комплексни модели в сложната мозъчна система“, пише екипът.
Може би това ви звучи объркващо
След като няма "правилно и грешно", това прави ли нормален фактът, че сутринта си изял 15 сандвича? Нормалността е относително понятие, което зависи от времето, мястото и ред други обстоятелства.
Може би не е здравословно поведение в 5 сутринта да се запътиш към кухнята, за да изядеш 15 сандвича, но ако го направиш на състезание по надяждане, то би било съвсем в реда на нещата. Според проф. Хоумс обстоятелствата винаги трябва да се взимат предвид.
„Оспорваме твърдението, че има оптимален модел на мозъчната структура или функция. Границата между здраве и болест не може да бъде поставена вследствие на един определен тип поведение или аспект от мозъчната функция. Разглеждани поотделно всички поведенчески, психологични и невробиологични черти не могат да бъдат нито лоши, нито странни. Контекста, възрастта на човек, социалното му положение и околната среда имат влияние върху значението на определените черти“, разяснява Хоумс.
Според учените, ако наистина мисълта, че "не сте напълно с всичкия си" ви притеснява, трябва да се обърнете към психолог или психиатър.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ ПРАВИЛАТА, КОИТО ГЛУПАВИТЕ ХОРА СЛЕДВАТ
Ако обаче сте щастливи и продуктивни в ежедневието си, въпреки странностите си, то тогава съвсем не сте „ненормални“, защото както става ясно - "нормален" е относително понятие.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
Оказва се, че може би не знаем нищо за щастието
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!