П оследното нещо, което може да очаквате да откриете в напълно тъмна пещера в Китай, е еднорог. Но за изследователите се е случило точно това. Открит е вид, който принадлежи към рода Sinocyclocheilus и има доста необичаен външен вид - притежава рог на еднорог.
В южната част на Китай по време на изследване на разнообразието на пещерните риби са събрани 32 екземпляра от една пещера. Оказва се, че 15 от тези екземпляри представляват напълно нов вид. Той е внимателно сравнен с известните видове от същия род с помощта на морфологични сравнения и филогенетичен анализ и е наречен Sinocyclocheilus longicornus sp. nov. от латинските думи "longus", което означава дълъг, и "cornu", което означава рог.
Sinocyclocheilus longicornus Luo, Xu, Wu, Zhou & Zhou, 2023 pic.twitter.com/sNRI7VapJF
— ざんくるす (Zankurus) @11/6 うみたかマルシェ (@z_canescens) October 22, 2023
С това ново откритие броят на видовете в този род става 77, като 13 от тях се намират в същата провинция - Гуейджоу - като новия вид, и всички се срещат в Китай.
Новият вид има раздвоена рогова структура на челото си и малки очи, които са дегенерирали, което означава, че не вижда добре. Тъй като обаче живее в пълна тъмнина, те не са му нужни. Някои видове от същия род нямат рогоподобна структура и за тях е установено, че живеят в по-осветени води, което кара изследователите да смятат, че рогът може да е свързан с тъмния начин на живот на новия вид.
Se ha descubierto una #NuevaEspecie: La han nombrado Sinocyclocheilus longicornus ( Cypriniformes, Cyprinidae ), se trata de una especie de pez hipogeo microftálmico, encontrado en la provincia de Guizhou, suroeste de China.⤵️ pic.twitter.com/It0LBpffUU
— Energy Conect (@energyconect4) January 20, 2023
Пещерните риби често имат необичайни морфологични характеристики. В Мексико пещерните риби хвърлят светлина върху човешкото затлъстяване, тъй като са особено дебели. В същото време в Тайланд те са се научили да ходят и да се катерят.
Пещерната риба е дълга между 10,5 и 14,6 см и няма пигментация в люспите си, което ѝ придава призрачно белезникав вид. Басейнът, в който е открита, е широк само 1,8 метра и дълбок по-малко от метър. Екипът установява, че новият вид не е тясно свързан с други видове с дълги рога в същия род и предполага, че сравняването на условията на околната среда с тези други видове може да разкрие за какво се използва рогът.
Изследването е публикувано в ZooKeys.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!