Т ова е въпрос, който изглежда никога няма да умре: безопасно ли е да ядете храна, която сте изпуснали, ако я вземете достатъчно бързо?
Доброто старо правило за петте секунди. То е било обект на битови дебати и безброй проекти на научни панаири, като някои твърдят, че е реално, а други го заклеймяват като кофти.
Изглежда като прост въпрос, но науката не винаги го приема сериозно. За щастие съвременните изследователи най-накрая разкриват нюансите зад правилото за петте секунди.
Is the 5-second rule true? Science finally has an answer. https://t.co/FExuS0OVaj via @NatGeo
— Jiggy Sevilla (@JiggySevilla) May 12, 2024
- Колко бързо бактериите могат да заразят храната?
Ключът към правилото за петте секунди е да разберете колко бързо бактериите се прехвърлят от повърхността на вашия под към вашата храна. Много други хора са сбъркали това измерване, казва ученият по храните Доналд Шафнър от университета Рутгерс. Аматьорските научни изследвания и телевизионните „разследвания“ объркаха проблема, като разчитаха на експерименти, които не преминават научната проверка.
Всъщност е имало само едно друго строго разследване на правилото за петте секунди преди 2016 г.: рецензирано проучване от Пол Доусън, учен по храните в университета Клемсън, през 2007 г. Доусън и колегите му съобщиха, че храната може да прихваща бактерии веднага при контакт с повърхност, но това проучване се фокусира повече върху това колко дълго бактериите могат да оцелеят върху повърхности, за да замърсят храната.
Ето защо Шафнер и неговата ученичка Робин Миранда решиха да тестват по-голямо разнообразие от храни при по-разнообразни условия. Експериментите , докладвани от тях в списанието Applied and Environmental Microbiology през 2016 г., показаха, че правилото за петте секунди всъщност изобщо не е правило. Те откриха, че колкото по-дълго храната стои върху покрита с бактерии повърхност, толкова повече бактерии се натрупват върху нея, но много бактерии се поемат веднага щом храната падне на земята.
По-големият виновник тук не е времето, а влагата. Мократа храна (в случая диня) събира повече бактерии от по-сухата храна, като хляб или бонбони. Повърхностите с мокет пренасят по-малко бактерии в храната, отколкото плочките или неръждаемата стомана, тъй като поглъщат бактериалния разтвор, който учените прилагат. (Но не, казват учените, това не означава, че трябва да замените съдовете си с килимчета.)
Оттогава повече проучвания потвърждават колко лесно е да се пренасят бактерии в кухнята, независимо дали на пръсти или просто чрез използване на една и съща дъска за рязане на месо и зеленчуци (дори когато се измива между употребите). И през 2021 г. учените в Индонезия бяха вдъхновени да развенчаят за себе си правилото за петте секунди и неговия индонезийски аналог, известно като belum lima menit или правилото за петте минути.
- Но дали някога е безопасно да се яде храна от земята?
Така че, ако науката е развенчала толкова старателно правилото за петте секунди, означава ли това, че е опасно да се яде храна, която е паднала на пода? Това зависи от повърхността и какъв вид бактерии може да вземете.
„Ако сте в болница и изпуснете нещо, вероятно не искате да го ядете“, казва Доусън. По същия начин със сигурност не бихте искали да се разболеете от Salmonella от кухненския под, покрит с пилешки сок.
Но в повечето случаи изяждането на бисквитка, която е събрала малко прах и подови бактерии, няма вероятност да навреди на някой със здрава имунна система. Практикуването на добра хигиена чрез поддържане на подове и повърхности чисти е най-важният урок във всичко това.
Все пак правилото за петте секунди вероятно ще издържи. „Хората наистина искат това да е истина“, казва Шафнер. „Всички правят това; всички ядем храна от пода."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!