О бгърната с тайнственост, мистичната история на Арадия се лута между две противоположности. Вещица или богиня е била жената, чийто живот е описан в редица фолклорни разкази, древни митове и легенди.
Who Was the Mysterious #Aradia - Italian Goddess or Wicked Witch? https://t.co/qBwUuDXYSk pic.twitter.com/NhKqALX0fL
— Ancient Origins (@ancientorigins) April 3, 2018
Историята на Арадия стана популярна с разрастването на Уика и други неоезически традиции. Известна като кралицата на вещиците и богинята на луната, Арадия често е представяна като важно божество и нейният персонаж се появява в много книги. Произходът й обаче не е толкова очевиден. Всъщност изглежда все още има повече въпроси, отколкото отговори, свързани с тази мистериозна жена.
Нейната история от 19-ти век
Според Чарлз Годфри Леланд, американски фолклорист, неговата книга Арадия, или Евангелието на вещиците е текст, който се основава на старите знания за езическите вещици от Тоскана, Италия. Леланд твърдял, че книгата му се основава на текст, който е получил от жена на име Мадалена, която живяла в Тоскана. Смята се, че този разказ за Арадия е създаден от древната етруска митология. Фолклористът представя Арадия като жена месия, дошла на Земята, за да подкрепи вещиците в борбата им срещу католическата църква.
Писанията на Леланд станали много популярни след 1899 г., но основният въпрос, задаван от историците, е относно валидността на неговия текст. Леланд твърди, че книгата, която е написал, се основава на много добри и сигурни източници и истории, повтаряни от векове на хора, които се интересуват и занимават с магьосничество. Много историци обаче се съмняват в това.
Историята на Арадия започнала с нейното раждане. Леланд пише, че тя била дъщеря на Диана и Луцифер. В тази версия на мита Луцифер е богът на слънцето, луната, и светлина, чиято красота била поразителна. Още от първата глава авторът на книгата показва силата на Арадия и важната мисия, възложена й от нейната майка. Един ден Диана казала на дъщеря си Арадия:
„Наистина е вярно, че ти си дух,
Но ти си родена, за да станеш
смъртна; трябва да отидеш на земята
за да бъдеш учител на жени и мъже
които искат да учат магьосничество.
Но ти никога няма да бъдеш като дъщеря на Каин,
нито като расата, която е на Земята -
зла и позорна, изпълнена със страдание,
там всички са крадци и мошеници; като тях
няма да бъдеш....
Ти ще бъдеш първата от известните вещици;
И ти ще бъдеш първа от всички на света;
И ще научиш изкуството на отравянето,
За отравяне на онези, които се имат за велики господари на всички;
Да, ще ги накараш да умрат в дворците им;
И ще вържеш душата на потисника (със сила);
И когато намериш селянин, който е богат,
Тогава ще научиш друга вещица, твоя ученичка, как
да унищожи всичките му реколти със страшни бури,
С мълнии и с гръм (ужасен),
и градушка и вятър...''
Някои части от текста на Леланд са свързани с древната митология, докато други напомнят за местни истории за различни духове, същества и вещици. Истината зад историята на Арадия била смесена с други митове и легенди и Чарлз създал монументална книга, която вдъхнала нов живот на езическите вярвания.
Богиня за съвременните езичници
Книгата на Леланд вдъхновила и още нови книги, включително известната Charge of the Goddess. Тези текстове звучат много убедително и твърдят, че описват истинската легенда за богинята, но има големи съмнения, тъй като повечето от тях са базирани на книгата Лиланд, публикувана през 1899 г. И в творбата на Лиланд, Арадия се появява като сексуален и чувствен персонаж, чиито магьоснически сили са по-големи от тези на много други.
Сегашните историци и фолклористи все още не могат да докажат или отрекат историята, разпространила се масово през книгата, публикувана преди повече от сто години. Въпреки това Сабина Маглиоко, специалист по италиански фолклор, вярва, че легендата за Арадия е компилация от много герои, известни от древността до 19 век.
Тя предполага, че Арадия трябва да е била свръхестествено създание, свързано с италианския фолклор. Маглиоко идентифицира Арадия с легендарната фигура на вещица - известна в традицията на Сардиния като "sa Rejusta".
Друга теория идва от Равен Гримаси, който създал Стрегхерия - неоезическа традиция. Той казва, че Арадия ди Тоскано, е била реална личност, живяла през 14-ти век и е била вещица и могъщ лидер на група вещици, които се покланяли на богинята Диана. Гримаси предполага, че жената, описана от Леланд, не е нищо друго освен средновековна вещица, която вярвала, че е дъщеря на древната богиня.
Има и още една хипотеза направена от румънския философ и културолог Мирча Елиаде, живял между 1907 и 1986 г. Елиаде предположил, че името Арадия идва от Арада и Иродиада - фолклорно име на известната кралица на феите. В румънската култура тя е била роднина на Даяна и също покровителка на група танцьори, съществувала до края на 19 век (въпреки че е възможно те тайно да продължават работата си и досега.)
Историята продължава
Без значение какъв е произходът на Арадия, тя все още е важна част от историята на богинята Диана. Текстът на Леланд е една от ключовите книги за съвременното магьосничество, а също и един от най-очарователните материали за, фолклор, митология и исторически изследвания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!