Т върди се, че дългите рога на арабския орикс, известен още като "бял орикс" заради блестящата си бяла козина, са вдъхновение за приказки за митичния еднорог.
Бялата козина на ориксите е изключително адаптивна към околната среда и отразява слънчевата светлина, за да се охлади в пустинната жега, която може да достигне до 55 градуса по Целзий през лятото.
(Видеото е архивно: Диви животни бягат от пожарите)
Антилопата някога е бродила от Египет до Йемен, но през 70-те години на миналия век е класифицирана като изчезнала в дивата природа поради прекомерен лов.
Shoutouts to the Arabian oryx, and their impressive conservation success! pic.twitter.com/zbfrMFH7ac
— dinomation (@dinomation2) January 27, 2024
Това даде тласък на усилията за опазване на животните, които включваха развъждане на вида в плен и повторното му въвеждане в дивата природа. Днес има около 1220 арабски орикси в дивата природа и 6000 до 7000 в плен, според Международния съюз за опазване на природата (IUCN).
Днес арабският орикс все още е изправен пред някои заплахи от незаконен лов, прекомерна паша и суши, но впечатляващото му завръщане накара IUCN да повиши статута му от застрашен до уязвим през 2011 г. Хабитатът му сега обхваща Израел, Йордания, Оман, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
През 1962 г., когато по-малко от 500 арабски орикси остават в дивата природа, природозащитниците основават "Операция Орикс", за да спасят животните от изчезване. Екипи, изпратени в пустинята на днешен Южен Йемен, заловяват три орикса и ги отвеждат в зоопарка Финикс в Съединените щати за първия етап от програма за развъждане в плен.
Две десетилетия по-късно, благодарение на съвместните усилия на множество правителства, зоологически градини и природозащитни групи, проектът започва повторно въвеждане на животните в дивата природа. През 2007 г. нациите от целия ареал на вида се обединиха, за да формират стратегия за опазване на вида, включително регионална родословна книга, която води регистър на популациите в плен, за да контролира размножаването.
The Arabian oryx (Oryx leucoryx) is a striking desert antelope native to the Arabian Peninsula. Known for its elegant, straight horns and distinctive white coat, it is well-adapted to its harsh desert environment. Once extinct in the wild, successful conservation efforts have led… pic.twitter.com/J5X4u1yCVF
— Amazing World ☘️ (@MohammedSa53720) February 27, 2024
Арабските орикси са тревопасни, ядат пустинни треви и храсти. Те могат да засичат валежи и растеж на растения на разстояние до 56 мили (90 км) – често скитайки дълги разстояния в търсене на пасище. Но според IUCN тяхната мобилност също може да ги направи уязвими, тъй като те се скитат извън защитените зони.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!