С лед като много от вас се включиха в анкетата ни за новооткритите стихове на Пейо Яворов, днес ви предизвикваме с нова литературна загадка.
Откриха нови стихове на голям български поет
Можете ли да познаете на кого принадлежат тези стихове:
В този ден съм аз роден.
В този ден между ледените зъби на студа глъхне прехапан последният рев на снежните бури. Голямата мечка настръхна замръзнала - бяла - от лед; между блестящите и ледни зъби - разтрошеният диск на Полярната звезда.
Тишина и неподвижност на синия мраз; под безтрепетните зари на северното сияние.
Над прага на моята съдба стои беловласият старец Водолей: на моята съдба неспирната струя, която той излива - замръзна, моята съдба.
В този ден съм аз роден и сърцето ми, новородено, замръзна в миг: огромен светъл къс от лед.
Аз видях, че прозрачен светъл ангел донесе между своитенежни пръсти сърцето ми - далече от блажените предели. Той не дойде: издъхна нежното сърце в ледените нокти на мраза.
В този дан съм аз роден. Сърцето ми замръзна: огромен светъл къс от лед.
Не любя аз. Сърцето ми е лед - камък, желязо - жестоко. Не любя нищо, никого. Не любя!
О, книга на враждите!
Аз грабвам в ръка сърцето си - огромен леден камък - и чакам: готов за бой.
Горко на меките чела!
Ще ви подскажем:
- В София има квартал и улица, кръстени на него;
- Дъщеря му е била директор на БНТ и автор на детски книжки;
- Той е участвал във война.
Верният според вас отговор, отбележете в нашата анкета:
Верният отговор в нашата анкета е: Гео Милев.
На днешната дата се навършват 125 години от рождението на един от най-видните български поети.
Гео Милев е един от основните представителни на експресионизма в българската литература. Едно от най-популярните му произведения е поемата "Септември".
Георги Милев Касабов е родом от Раднево. Още като дете се премества със семейството си в Стара Загора, където завършва и гимназия.
През целия си живот се изправя пред редица трудности и предизвикателства, които обаче не секват и за миг любовта му към литературата.
На 15 май 1925 г. поетът изчезва безследно. През 50-те години на миналия век тленните му останки са открити в масов гроб край София.
371 от вас заложиха на правилния отговор, 39 предположиха, че стиховете принадлежат на българския символист Николай Лилиев. С по 18 и 14 гласа на трето и четвърто място сред вашите предположения останаха Димчо Дебелянов и Пейо Яворов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!