Н якъде много на изток, из прашните полета на Иран расте подправка, която наричат „червеното злато”. Едва ли ще намерите това място в туристическите брошури. Само на стотина километра от границата с Афганистан, в Иран, се намира световната столица на шафрана.
Страната произвежда 90% от така нареченото "червено злато" и има дългогодишни традиции в култивирането на растението. Български производители посетиха иранските шафранови полета, за да почерпят опит. Очаква се на наша територия да бъде изграден и българо-ирански център за развитие на шафрана.
ВИЖТЕ - СНИМКИ ОТ ЗЕМЯТА НА "ЧЕРВЕНОТО ЗЛАТО - ШАФРАНА
Столицата на шафрана
Торбат Хейдарийе е столицата на шафрана.
Ценната подправка вирее по тези земи от 3000 години, разказват местните. Днес Иран произвежда близо 90% от шафрана по света и почти целият идва именно от този регион.
Манучер Малики е един от топ производителите на шафран в страната. С него се срещат репортерът на NOVA Яна Николова и операторът Андрей Стоилов.
„Наричаме го „червеното злато”, защото има огромни ползи – помага срещу депресия, полезно е за сърцето, а и за очите. Има проучвания, които показват, че подобрява състоянието и на болните от рак”, разказва Малики.
Земята там цъфти в лилаво през октомври и ноември и цели семейства се заемат със задачата да събират ценната реколта. Сред тях има и деца.
„Цветчетата трябва да се съберат рано сутрин преди да са се разтворили. Щом слънцето изгрее, те се отварят и прахът от въздуха ги замърсява”, разказва Малики.
Това сериозно може да наруши качеството на ценната суровина. В иранските шафранови полета има и българска нишка - за да проследи целия процес, на място пристига делегация от производители и специалисти от научните среди.
Страната ни тепърва прохожда в това производство. У нас, предимно в Родопите, се произвеждат 350 килограма шафран годишно. За сравнение, в Иран добитите количества достигат до 300 тона на година.
Ако шафранът е прекалено влажен или се слепва, също може да бъде отхвърлен. Ако има песъчинки, насекоми или коса, също не преминава цедката. Неслучайно го наричат „червеното злато”, защото килограм от най-добрия шафран струва между 2500 и 3000 евро.
Снимките в материала са публикувани с изричното разрешение на автора им - Андрей Стоилов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!