Т рудно е да си представите, че докато провеждате видеоразговор или четете статии в любимата си медия, като vesti.bg, информацията най-вероятно е достигнала до устройството ви чрез огромна мрежа от подводни кабели.
Тези оптични кабели, които обикновено са с обиколката на колбас, използват светлината, за да пренасят огромни количества данни на големи разстояния с минимална загуба на информация. Кабелите свързват физически всички континенти на Земята (с изключение на странния континент - Антарктида) и пренасят над 95 % от световните данни.
Когато работят, те са много бързи и ефективни, но тези важни връзки са все по-уязвими за атаки, аварии и други нещастия. Смята се, че годишно се прекъсват от 100 до 150 кабела, най-вече поради инциденти, свързани с риболовно оборудване или с влачене на котви по морското дъно.
Нараства и рискът от саботаж. През ноември 2024 г. в Балтийско море в Европа бяха прекъснати два подводни интернет кабела. Макар че европейските правителства избягваха да посочват директно с пръст някоя от страните, те намекнаха, че инцидентите може да са част от „хибридни атаки“ от страна на Русия срещу европейската подводна инфраструктура в отговор на подкрепата за Украйна. Руските официални лица отхвърлиха обвиненията като „доста абсурдни“.
Независимо от това какво точно се е случило миналата година в Балтийско море, инцидентът подчертава колко уязвими са подводните кабели от случайни бедствия или съзнателни атаки.
За да се гарантира поддържането на надеждни интернет връзки в един все по-несигурен свят, НАТО финансира нов проект за пренасочване на данни през Космоса като предпазна мярка срещу прекъсвания на критичната инфраструктура.
„Помислете за Исландия. В Исландия има много финансови услуги, много изчисления в облак и тя е свързана с Европа и Северна Америка чрез четири кабела. Ако тези четири кабела бъдат разрушени или компрометирани, Исландия е напълно изолирана от света“, казва пред IEEE Spectrum Николо Бошети, докторант в университета „Корнел“, който работи по проекта.
Проектът, наречен консорциум „Hybrid Space/Submarine Architecture Ensuring Infosec of Telecommunications“ (HEIST), има за цел да създаде по-малко пропусклива интернет система, използвайки хибридна мрежа от подводни кабели и сателитни комуникации.
Вече има и друга възможност: Starlink, сателитната интернет услуга, разработена от SpaceX, която в момента осигурява голяма част от космическия интернет трафик. Това обаче не е лишено от проблеми. Елон Мъск предложи използването на Starlink на Украйна в условията на продължаващата руска инвазия, където тя беше използвана за координиране на удари с дронове и за комуникация.
Някои се питат дали е подходящо един човек (независимо от общественото мнение за него) да упражнява такова значително влияние върху световните дела. С помощта на HEIST правителствата на страните от НАТО се стремят да създадат сигурен и независим резервен вариант, който да не зависи от капризите на един-единствен милиардер.
В момента по проекта работи международен и интердисциплинарен екип, включващ членове от университетите Корнел, Джон Хопкинс, Бифрест, Шведския университет по отбрана, Технологичния институт в Блекинге, ETH Цюрих, Шведския кралски флот, исландското правителство и множество частни компании.
Ако всичко върви по план, функционален прототип на системата може да бъде готов до две години, въпреки че част от екипа на HEIST се надява да започне тестването на елементи от програмата през 2025 г.
„Сглобяваме парчета от пъзела и се опитваме да създадем тази огромна нова екосистема“, казва Грег Фалко, доцент по машинно и космическо инженерство в Cornell Engineering, пред Cornell Chronicle.
„Бих казал, че това е 100% проблем на системното инженерство, което означава, че нито една от технологиите, които ще изградим или сглобим, не е била вече замислена под някаква форма в други приложения. Става дума за свързване на всички части заедно. От инженерна гледна точка това е трудно, но след това имаме и регулаторния, политическия и икономическия характер на проблема, който също е труден“, добави Фалко.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!