К амера успя да улови една от най-рядко срещаните диви котки в далечната източна част на Русия.
Дивият амурски леопард бе сниман на територията на националния парк „Земля леопарда” в далечния Приморски край.
По думите на пресцентъра на парка „въпреки възрастта си мъжкият леопард е в отлично здраве, а пред камерата той си е играел като една нормална домашна котка”.
На територията на този национален парк има около 400 скрити камери, които помагат на експертите да следят здравето и поведението на животните.
Националният парк „Земля леопарда” е учреден през 2012 г. с цел да запази популацията на амурския леопард, който е критично застрашен вид с висок риск от изчезване.
В момента популацията на амурския леопард наброява не повече от 120 индивида.
Амурските леопарди са изключително добри в това да се крият умело сред дърветата, което до голяма степен е причината за оцеляването на вида до днес.
Само преди около стотина години този вид дива котка е бил разпространен на Корейския полуостров, в няколко китайски провинции, както и в повече области на Руската федерация.
От деветте подвида на леопарда, амурският се отличава най-много от останалите. Много от изследователите го смятат за най-красивия подвид.
При бягане амурският леопард развива скорост до 55 км/ч.
Амурският леопард е изключително пъргава котка. Може да скочи до три метра на височина и до шест метра на дължина. В плен живее около 20 г., докато на свобода – едва 10 – 15 г.
Този вид дива котка рядко издава звуци и е значително по-тих от тигъра и лъва.
Амурският леопард е териториално животно. Той обитава една и съща територия в продължение на много години и използва едни и същи маршрути за обхождането ѝ при търсене на плячка.
Подобно на повечето видове котки, амурските леопарди не обичат водата и дъжда. Умеят да спят по дърветата и добре да се скриват в клоните им.
Амурският леопард е изключително потайно животно. За разлика от африканските си роднини, той трудно би могъл да бъде забелязан. Той е едно от най-слабо приспособените към дебела снежна покривка далекоизточни животни.
Особено трудно е придвижването в снега на млади котки и майки с техните малки. Поради това те използват следите и пътеките, прокарани от тревопасните животни в същия район.
Половата зрялост при тази дива котка настъпва на 2,5-3-годишна възраст при женските и няколко месеца по-късно при мъжките. Леопардите са полигамни и обикновено един мъжки може да ухажва няколко самки.
Малките се раждат слепи и с петниста окраска. Теглото им при раждане е в рамките на 400 – 600 грама с дължина на тялото между 15 и 17 см.
Амурският леопард е окачествяван като най-миролюбивия сред леопардите. За разлика от африканските и индийските си роднини, той не напада хората. За последните 50 г. не е регистрирано нито едно непровокирано нападение над хора.
Известни са няколко случая на нападения от ранени или преследвани от ловци леопарди при самозащита. Амурският леопард изключително рядко напада и домашния добитък, а кучета ловува по изключение.
Подобно на всички котки, амурският леопард е любопитно животно и се случва да върви по следите на хората, надявайки се на остатъци от техния улов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!