М акар че секс играчките обикновено се смятат за съвременни устройства, ново проучване показва, че те може да датират много по-отдавна, отколкото сме си мислили. Изследователите са открили странен дървен артефакт в римската крепост Виндоланда, за който има предположения, че може да е използван по време на секс.
Предметът е намерен заедно с десетки обувки и аксесоари за обличане, поради което първоначално се е смятало, че е инструмент за зашиване, пише Daily Mail. Нов анализ обаче показва, че фалосът в естествена големина - с дължина около 16 см, - всъщност е бил използван като сексуален инструмент.
В разговор с MailOnline д-р Роб Колинс, един от авторите на изследването, казва: "Ако предметът е сексуална играчка, смятаме, че това може да е най-старият пример от Великобритания".
Carved wooden phallus found at #Roman fort was possible sex toy - 2,000-year-old object uncovered at Vindolanda in #Northumberland in 1992 has been reassessed by archaeologists.
— Roman Britain News (@Roman_Britain) February 20, 2023
https://t.co/A9qATAj70y#RomanBritain #HadriansWall #RomanArchaeology #Archaeology pic.twitter.com/u4VWqYq7rE
Дървеният предмет е открит през 1992 г. във Виндоланда - римски форт южно от Адриановия вал в Северна Англия, където войниците са охранявали пътя от река Тайн до Солуей Фърт. Намерен е заедно с редица други артефакти и с много малки инструменти и занаятчийски отпадъци, като кожени отрези и обработени рога.
Това накарало откривателите да смятат, че предметът е бил инструмент за зашиване.
В новото си изследване обаче експертите от Университета в Нюкасъл и Университетския колеж в Дъблин поставят под въпрос дали това е така, като се има предвид фалическият характер на предмета. Фалическите предмети са били широко използвани в цялата Римска империя като средство за предпазване от лош късмет.
Малките фалически символи, издълбани от кост или изработени от метал, обикновено са били носени като педанти, а домовете често са били украсявани с фрески или мозайки с фали. Но като се има предвид реалистичният му размер, изследователите смятат, че дървеният предмет може да е бил използван не само за предпазване от злото.
Анализът разкрива, че двата края на предмета са забележимо по-гладки, което показва "многократен контакт с течение на времето".
"Размерът на фалоса и фактът, че е издълбан от дърво, повдигат редица въпроси за използването му", казва д-р Колинс.
Nothing has shocked me more than looking into this and discovering that yes, this is almost certainly a model cucumber, apparently part of a ritual food offering set?
— GubbWerks Misericordia (@GubbWerks) May 14, 2021
(Apparently the ancient Egyptians used camel dung coated in resin for sex toys, which...okay...) pic.twitter.com/DjSYjSeSMp
"Не можем да бъдем сигурни за предназначението му, за разлика от повечето други фалически предмети, които използват символично тази форма за ясна функция, като например талисман за късмет.
Фалосът: Образ на сила и мъжественост
Фалически емблеми се срещат върху широк спектър от римски предмети - от амулети до фрески, мозайки и лампи. Те са символи, предназначени да носят късмет и да отблъскват злите духове.
Както свидетелства древният автор Плиний, дори бебетата и войниците са носели такива амулети, за да получат божествена закрила. Макар че водещата теория на екипа е, че предметът е бил използван като секс играчка, те казват, че може да има и няколко други възможности.
Възможно е предметът да е бил използван като пестик за смилане на съставки за козметика или лекарства, казват изследователите. Допуска се, че също така той може да е бил вграден в статуетка, която хората да докосват за късмет - нещо, което е било обичайно в цялата Римска империя.
Екипът обаче подчертава, че все още не е открил доказателства за такава статуетка в римската крепост, нито на закрито, нито на открито. Д-р Роб Сандс, автор на изследването, заяви: "Дървените предмети биха били често срещани в древния свят, но оцеляват само при много специфични условия - в Северна Европа обикновено в тъмни, влажни и безкислородни находища.
Така че фалосът от Виндоланда е изключително рядко срещано оцеляване.
Изследователите смятат, че е вероятно във Виндоланда да са били използвани няколко дървени фалоса.
Барбара Бирли, куратор в тръста Виндоланда, заяви: "Дървеният фалос може и да е уникален в момента с оцеляването си от това време, но е малко вероятно да е бил единственият по рода си, използван на мястото, по границата или дори в римска Британия.
Сега фалосът ще бъде изложен в музея Виндоланда в Нортъмбърленд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!