Р озовите диаманти са изключително редки - от една вече затворена мина в Австралия са добивани 90% от цветните скъпоценни камъни. Розовите екземпляри от най-висок клас могат да се продадат за десетки милиони долари. Ново проучване може да помогне за разкриването на нови находища на скъпоценни камъни, твърдят изследователи.
Учените, които изучават диамантеното находище "Аргайл" в Западна Австралия, където се намира мината, заявиха, че вече по-добре разбират геоложките условия, необходими за образуването на розови диаманти.
Използвайки лазери за анализ на минерали и скали, извлечени от находището "Аргайл", изследователите установяват, че мястото, богато на розови диаманти, се е образувало по време на разпадането на древен суперконтинент, наречен 'Нуна". Учените подчертават, че континентът се е разрушил преди около 1,3 милиарда години.
📣BREAKING NEWS: RARE CACHE OF PINK DIAMONDS FORMED WHEN A SUPERCONTINENT BROKE APART, STUDY SAYS.
— Thediversedigest (@TDD_HQ) September 19, 2023
MORE DETAILS ⤵️
📰 Cr: CNN pic.twitter.com/BU2xjQadJq
"В района, където се намира "Аргайл" са се образували пролуки в земната кора, през които магма се е изстреляла на повърхността на земята, носейки със себе си розови диаманти", казва водещият автор на изследването д-р Хюго Олиерук, научен сътрудник в Центъра "Джон де Латер" към университета Къртин в Пърт, Австралия.
Откритието на розови диаманти
Повечето диамантени находища се намират в средата на древни континенти - във вулканични скали, които бързо са пренесли диамантите от дълбоките недра на Земята на повърхността.
За да станат розови или червени обаче, диамантите преминават през сблъсък на тектоничните плочи, които усукват и огъват кристалните им решетки. Повечето кафяви диаманти също се образуват по този начин, коментират специалисти.
В "Аргайл" този процес е настъпил преди около 1,8 милиарда години, когато Западна и Северна Австралия са се сблъскали, превръщайки някога безцветните диаманти в розови на стотици километри под земната кора.
Но как тези цветни диаманти са си проправили път към повърхността?
Изследователският екип установява, че залежите в "Аргайл" са на възраст 1,3 милиарда години. Те обясняват, че находището датира от времето на древния суперконтинент "Нуна", който във времето се е разпадал на фрагменти.
Суперконтинентите са се появявали няколко пъти в геоложката история на Земята, посочват експерти и обясняват, че се образуват , когато няколко континента се обединят в една земна маса.
"Като използвахме лазерни лъчи, по-малки от широчината на човешки косъм, върху скали от затворена мина в Австралия, установихме, че Аргайл е на 1,3 милиарда години, което е със 100 милиона години по-старо, отколкото се смяташе досега. Това означава, че вероятно се е образувал в резултат на разпадането на древен суперконтинент", казва Олиерук.
"Повечето находища на диаманти са открити в средата на древни континенти", казва авторът на изследването.
"Аргайл се намира на границата между два от тези древни континенти. Процепите, предизвикани от природни явления по границата са покрити с пясък и почва, което оставя възможността подобни вулкани, носещи розови диаманти, все още да не са открити", смята ученият.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!