П роучване, публикувано през август, открива, че пингвините невинаги са били с размерите, с които са ни познати днес.
Днес най-големият вид пингвин е Кралският, достигащ средна дължина на тялото 85-95 см, тегло 11-15 кг, като мъжките тежат около 16,5 кг, а женските – 14,3 кг.
В миналото обаче са съществували пингвини от вида Crossvallia waiparensis, с дължина на тялото от 160 см – средната височина на една жена, и тегло средно коло 80 кг.
Учените откиват, че този вид е ловувал плячката си по бреговете на Нова Зеландия през Палеоцена преди 66-56 млн. г.
И въпреки че новооткритият изчезнал вид пингвин е огромен, той не е най-големият откриван някога.
Честта да се нарича най-големият пингвин в историята носи вида Palaeeudyptes klekowskii, населявал Земята преди 37 млн. г.
Palaeeudyptes klekowskii е достигал височина от 2 м и средно тегло от 115 кг.
Палеонтолози аматьори откриват фосили
от крак на пингвин в близост до Уайпара, в региона Кентърбъри в Нова Зеландия.
Оказва се, че те принадлежат на новооткрития вид Crossvallia waiparensis.
Този регион се доказва като изключително богат на гигантски древни животни
Там са открити най-големия папагал в историята, гигантски орел, гигантски вид прилеп, моа - изчезнали гигантски нелетящи птици, и още пет други вида пингвини.
Императорският пингвин (Aptenodytes forsteri) е скаридка в сравнение с новооткрития C. Waiparensis, но те не са и преки роднини.
Най-близкият роднина на C. Waiparensis е Crossvallia unienwillia, обитавал Антарктида също по времето на Палеоцена. През тази епоха, отбеязват учени, Нова Зеландия и Антарктида са били свързани.
„По времето на този вид Нова Зеландия и Антарктида са били много по-различни от днес. Антарктида е била покрита с гори и на двете места е било доста по-горещо“, разяснява един от главните участници в проучването Пол Скофийлд, старши уредник на Природоисторическия музей в Кентърбъри.
Също така фосилите от крак на пингивин от вида Crossvallia
здават за съществени разлики в устройството на краката на този вид в сравнение с модерните. Анатомични изследвания показват, че в миналото пингвините са използвали много повече краката си за плуване от далечните им роднини днес, а днешните пингвини пък много повече стоят прави – нещо, което не се е удавало много на рода Crossvallia.
Откртието на новия голям вид, както и на други гиганти от времето на Палеоцена издава, че най-вероятно пингвините са станали големи след изчезването на нонавските динозаври преди 66 млн. г.
Големината им обаче не е изненадваща, защото морските птици имат много предимства от това да бъдат в по-големи размери.
„Като цяло колото по-голямо става едно животно, толкова по-добре ще запазва телесната си температура в норма – нещо изключително важно за пингвините, и ще може да се гмурка по-дълбоко за по-дълго време“, обяснява пред „Лайв Сайънс“ Даниел Ксепка, уредник на музея „Брус“ в Гринуич, Кънектикът, който също е участвал в проучването.
Защо днешните пингвини са малки не е напълно ясно, но добрата стара конкуренция за храна и територия може отчасти да обясни размерите им.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!