К огато става въпрос за пирамиди, повечето веднага се сещат за Египет с неговите Велики пирамиди в Гиза. Но знаете ли, че най-голям брой от тези древни паметници изобщо не се намират в Египет?
IFLScience разказва коя африканска държава е лидер по брой пирамиди.
Судан: страната с най-много пирамиди
Судан е дом на между 220 и 255 пирамиди, което далеч надхвърля броя на построените в Египет. За сравнение, броят на египетските пирамиди се оценява на около 118.
Пирамидите на Судан се намират главно в некрополите на древното царство Куш, по-специално в Мерое и Ел-Куру. За разлика от египетските, тези структури обикновено са с по-малки размери, но не по-малко важни от историческа гледна точка.
Did you know, there's over 200 pyramids in Sudan ?
— Sniper Of Truth (@Sniper0fTruth) March 12, 2024
Here an aerial view of the Nubian Pyramids.. pic.twitter.com/zT705bNDBH
Уникалната архитектура на нубийските пирамиди отразява желанието на владетелите на Куш да имитират стила на египетските фараони. Повечето от тях са построени между III век пр.н.е. и IV в. сл. Хр., служещи за гробници на царската династия.
Нубийските пирамиди също са впечатляващи с броя си, защото са почти два пъти повече от пирамидите в цял Египет. Тези структури са неми свидетели на вековната култура и традиции на Нубия, които заслужават повече признание.
Кралство Куш и черните фараони
Древното царство Куш възниква през 8 век пр.н.е. в района на Нубия, който се простира от Асуан в Египет до Хартум в Судан. През този период Куш се превръща в мощна държава и нейните владетели дори поемат контрола над Египет, основавайки 25-та династия, известна като династията на черния фараон.
Първият от тях, Пий, постави началото на нова ера, като завладя Египет около 770 г. пр.н.е. и превръщането на Напата в столица на Куш. Пий е този, който пръв нарежда изграждането на пирамида за собственото си погребение в некропола Ел-Куру, следвайки традициите на египетските фараони.
Sudanese Camel Riders in the Nubian Pyramids, Sudan 🇸🇩 pic.twitter.com/txPcXYVqnV
— MENA Visuals (@menavisualss) April 12, 2024
След като загубиха контрол над Египет, кушитите се връщат в Нубия, създавайки нова столица в Мерое, където продължават традицията да строят пирамиди. Черните фараони не само са строили пирамиди, но и са повлияли значително на културата и религията на региона. Тяхното управление се превръща в един от най-ярките периоди в древната история на Африка.
Некрополът на Мерое: Центърът на Нубийските пирамиди
Мерое става истинското сърце на Кушитската цивилизация, където са построени около 200 пирамиди. 41 членове на кралското семейство са погребани в некропола Мерое и всяка пирамида има уникален стил и пропорции. Огромният обем на строителството свидетелства за богатството и просперитета на кралството през този период.
Пирамидите на Мерое пазят спомена за ерата, когато Куш е била една от най-мощните държави в Африка. Въпреки това, още през IV век от н.е. кралството запада поради конфликти с Римската империя и съседното кралство Аксум.
Пренебрегваните пирамиди остават забравени дълго време, докато не са открити през 1830-те години от италианския археолог Джузепе Ферлини. Много от тези пирамиди са вдъхновили архитектурни стилове в други региони. Днес Мерое е признат за обект на световното наследство на ЮНЕСКО, но се нуждае от повече внимание от страна на учени и туристи.
Sunrise Over Pyramids of Bajrawiya, Sudan#SudaneseCulture#ثقافة_سودانية pic.twitter.com/mZ2hpyvvjg
— ثقافة سودانية (@SudaneseCulture) December 14, 2024
Нубийските пирамиди днес
За съжаление много от пирамидите в Судан са сериозно повредени от плячкосване. Най-много щети нанася Ферлини, който унищожава върховете на паметниците в търсене на съкровища, оставяйки ги в руини. През следващите години естествените разрушения и липсата на финансиране само влошават ситуацията.
Допълнителен фактор бяха многобройните граждански войни в Судан, започнали през 50-те години на миналия век и продължаващи и до днес. Поради това страната не може да развие туризъм, който да помогне за реставрацията и опазването на паметниците.
Въпреки това пирамидите на Мерое остават символ на древната култура и архитектурно наследство на Нубия. Състоянието им изисква значителни усилия за опазване и реставрация, тъй като са уникални паметници от световно значение.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!