В ие сте във връзка с някого, нещата не вървят, но очаквате отношенията ви да се "подобрят". Виждате потенциала на този човек и всичко, което връзката "би могла" да бъде. Чакате този човек да се промени, а връзката да се развие и да се превърне в онова, за което мечтаете, а с течение на времето става все по-трудно да напуснете токсичния си партньор.
Психотерапевтът Лия Агире, коментира пред Psychology Today, че е срещала много хора, които се вкопчват в "потенциала" на партньора си - фокусират се върху фантазията и възможността на една връзка, а не в реалността.
„Когато сте в разгара на една връзка и носите розовите очила, може да ви е трудно да видите нещата точно такива, каквито са в действителност. По-малко вероятно е да откриете несъвместимост или различия между вашите и ценностите на партньора ви“, посочва Агире. По думите и в този период е много вероятно човек да не забележи и така наречените "червените знамена", които са признак за нездравословна връзка.
„Трябва да приемете трудната истина“
Нашите партньори не са потенциала, който виждаме в тях и не можем да очакваме от тях да бъдат такива, каквито не са. Не можем да очакваме от тях да се променят или да реализират този "потенциал", ако те не искат да се променят или нямат вътрешно убеждение, че подобна промяна ще им се отрази благоприятно.
Хората да могат да се променят, констатира психологът, но допълва, че това не е нещо, което можем да контролираме или диктуваме. От думите и става ясно, че ако чакате така желаната промяна прекалено дълго, има вероятност да останете разочаровани.
Ето 6 признака, че сте заседнали във фантастичната версия на връзката си:
1. Непрекъснато мислите за бъдещето на връзката и за това, как нещата "биха могли да бъдат", вместо да се наслаждавате на партньора си в настоящето.
Обсебени сте от това как нещата биха могли да бъдат "по-добри" или "различни" и дори се опитвате да промените партньора си, за да отговаря на тази фантастична версия на връзката, за която мечтаете.
2. Съсредоточавате се върху миналото, когато все още сте носили „розовите очила“.
Мечтаете за онези "хубави" моменти, когато сте били ухажвани или когато за първи път сте започнали да се виждате с този човек. Предпочитате тази първоначална версия на партньора си пред човека, който е до вас днес.
3. Оправдавате проблемното поведение на партньора си или токсичната динамика на връзката.
Приписвате проблемите във връзката на различни външни фактори и обстоятелства – дори когато тези проблеми продължават да съществуват и след стресовия фактор или събитие.
4. Склонни сте да споделяте прекалено много и лична информация с приятели и семейство – за проблемите и предизвикателствата, които възникват във връзката ви.
Защитавате се, когато другите изразяват загриженост за нездравословните ви отношения.
5. Постоянно сте нещастни.
Опитвате се да се освободите от всички "лоши" чувства, които изпитвате към партньора си. Пренебрегвате вътрешното си усещане, което ви подсказва, че "нещо просто не е наред".
6. Имате чувството, че работите върху отношенията и връзката повече от партньора си.
Когато партньорът ви "промени" поведението си, тази трансформация е мимолетна и той скоро се връща към старите навици.
Ако се припознавате в някои от тези признаци, то най-вероятно се намирате в токсична връзка. „Помислете дали не сте се фокусирали върху "потенциала" на вашата половинка“, съветва психологът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!