С лужбата за опазване на дивата природа на САЩ (USFWS) обяви, че два черноопашати пора са успешно клонирани в опит да се спаси застрашения вид.
(Във видеото може да научите повече за: CITES ще защити 139 вида диви животни, застрашени от изчезване)
Двете порчета са клонирани с помощта на тъканни проби, събрани през 1988 г. от женско порче на име Уила. Раждането през 2020 г. на черноопашат пор - с помощта на същия генетичен материал, от който са произлезли клонираните Норин и Антония - означава първото клониране на местен застрашен вид, съобщават от USFWS.
Клонирането на екземпляри от породата представлява важен етап в продължаващата борба за спасяване на сериозно застрашения вид.
Proud mama ferret shows her newborn baby to a human..😊 pic.twitter.com/eLeH0sJzWg
— 𝕐o̴g̴ (@Yoda4ever) April 18, 2024
Черноопашатият пор, известна с черните си петна по опашката, краката и очите, е категоризирана като застрашена от 60-те години на миналия век, според USFWS.
Разрастването на селското стопанство, прерийните кучета и други фактори водят до рязко намаляване на популацията им, която през XIX в. е била между 500 000 до 1 милион.
Видът е обявен за изчезнал през 1979 г., когато последният екземпляр умира в плен. Но през 1981 г. един животновъд от Уайоминг открива малка популация от порове.
Природозащитниците бързо залавят дивите животни и стартират Програма за възстановяване на вида, като развъждат редкия бозайник в плен, за да увеличат популацията му.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!