П рез 1987 г. в Гояния, Бразилия, се разиграва ужасна авария, при която е изоставена радиоактивна капсула. По-късно хора намират това, което смятат за скрап, и го продават, като започват поредица от събития, които водят до проверка на над 112 000 жители за радиоактивно замърсяване и смъртта на четирима души.
Аварията в Гояния започва, когато частен институт за лъчетерапия премества помещения и оставя част от оборудването. Това е бил апарат за телетерапия с цезий-137 и нещо, за което по лиценз е трябвало властите да бъдат информирани, но от института не са го направили.
Радиоактивното оборудване остава на място по време на разрушаването на помещенията, където по-късно е открито от двама души, които смятат, че може да има някаква стойност за скрап. Без да осъзнават какво ще вземат, те отнесли парчето метал вкъщи и се опитали да го разглобят, като в крайна сметка разкрили смъртоносното му съдържание.
Nobody realized why the strange capsule's contents was glowing blue until it was too late.https://t.co/rbvgLo0EL4
— IFLScience (@IFLScience) November 6, 2024
„Радиоактивният източник е бил под формата на сол на цезиев хлорид, която е силно разтворима и лесно разпръскваема. Последва замърсяване на околната среда, като един от резултатите е външно облъчване и вътрешно заразяване на няколко души. Така започна една от най-сериозните радиологични аварии, които някога са се случвали“, се казва в първоначалния доклад на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Капсулата се разкъсала и те започнали да разпродават частите ѝ, след което един от купувачите забелязал, че нещо в покупката му я кара да свети в синьо в тъмното. Любопитната гледка привлякла много приятели и роднини, които искали да погледнат нещото, и хората отнасяли вкъщи проби с големината на оризови зърна, очаровани от находката.
Около пет дни по-късно хората започнали да проявяват първите си симптоми. Те започнали като стомашно-чревни проблеми, които първоначално не били разпознати като резултат от облъчването, но когато някой в крайна сметка представил капсулата в отдела за обществено здраве, сериозността на ситуацията станала очевидна.
Един стадион се превърнал във временна зона за задържане на заразени и пострадали хора и общо около 112 000 души били наблюдавани, като за 249 от тях било установено, че са били заразени външно или вътрешно. Над 20 души се нуждаели от хоспитализация, а четирима починали от остра радиационна болест.
Изчислено е, че най-засегнатите са били изложени на радиационна доза от около 4,5 до над 6 Gray (Gy). Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията, за да бъде изложено на риск от остър радиационен синдром, е необходимо човек да бъде облъчен само с 0,7 Gy, което поставя жертвите на аварията в Гояния сред най-облъчените хора в историята, въпреки че се смята, че Хисаши Оучи е бил облъчен с много по-голяма доза по време на критичната авария в Токаймура.
Кръвните резултати на 110 души, засегнати от аварията в Гояния, показват радиационно облъчване от нула до 7 Gy и въпреки че има лекарства, които могат да се прилагат при излагане на цезий, увреждането, което той нанася на тъканите, означава, че дори оцелелите могат да развият по-късно заболявания, включително рак, вследствие на замърсяването..
„Цезий-137 попада в организма чрез поглъщане или вдишване. Този изотоп излъчва бета- и гама-лъчение - и двете форми на йонизиращо лъчение, които увреждат живите тъкани“, се казва в проучване, публикувано в списание Clinical Toxicology.
„Радиационната доза, която е смъртоносна за 50 % от облъченото население в рамките на 60 дни (LD50/60), е приблизително 3,5 до 4 Gray (Gy) без медицинска намеса. Тази доза обаче се увеличава до около 6-7 Gy, когато се осигури медицинска помощ, която обикновено включва антибиотици, кръвопреливане, фактор за стимулиране на гранулоцитно-макрофагеални колонии и пруско синьо. Пруското синьо се свързва с цезия, като по този начин улеснява елиминирането му от организма.“
Ето как необезопасяването на апарат за телетерапия едва не заразява цял град в една история, която показва отговорността на лицата, които носят отговорност за радиоактивните източници. Такива съоръжения могат да останат заплаха за човешкия живот в продължение на десетки хиляди години - факт, който трябва да служи като продължително напомняне да не се оставят радиоактивни материали на места, където хората могат да ги вземат.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!