Е гипетската история и култура впечатляват хората по света от векове, но в Англия през XIX в. викторианският елит довежда възхищението си до едно съвсем ново измерение, като стартира сезонни партита по развиване на мумии.
Това звучи безумно, но не и толкова неочаквано от хора, които са се снимали с мъртвите си роднини и са използвали косите им, за да си правят бижута.
Във видеото горе вижте храмове, пирамиди на фараони, древна история и архитектура в Египет
През XIX в. Европа отново поглежда към египетската култура
Европейците преследват мумиите заради медицинската им стойност още от Шекспирово време, но след като Наполеон навлиза в Египет и Сирия, интересът към египетската история значително се засилва.
Постепенно много хора се обсебват от нея и манията дори получава име – египтомания.
Откриха египетска мумия с бижута
В пика на египтоманията архитектите започват да заимстват елементи от сградите, а фирмите в Европа възприемат египетските виждания за маркетинг.
От друга страна туризмът в Египет процъфтява. Богатите европейци обикалят страната и често търсят мумия, която да приберат със себе си като сувенир.
За да удовлетворят желанията на туристите, египтяните от по-популярните дестинации като Кайро, поръчват мумии от по-малко посещаваните населени места.
В Египет откриха некропол с 50 мумии
Да се сдобиеш с мумия не се оказвало толкова трудно, след като мумифицирането е практика, която всички египтяни са спазвали повече от 2000 години.
Развиванията на мумии започвали, веднага щом пътувалият се завърне
Домакините изпращали покани до гостите си, а текстовете представлявали нещо от типа: „Лорд Лондесбро се прибра. Ще развием мумията в 02:30 ч.“. Гостите винаги били въодушевени от такъв тип покани, защото знаели, че това със сигурност ще бъде събитието на сезона.
Разбира се, приемът леко понамирисвал, но пък развиването започвало едва след като гостите са хапнали и пийнали добре, така че вероятно миризмата на труп не им е пречела толкова.
Някои от събитията за развиване на мумии се провеждат публично,
за да могат повече хора да видят какво се крие под обвивката на една мумия. Смята се, че доста популярни са били церемониите, организирани от Томас Петигрю, хирург и експерт по египетска история. Неговите партита са посещавани от хиляди хора.
Викторианците прекъсват организирането на подобни събития
Може би все пак им става ясно, че да развиваш мумии и да използваш телата на мъртъвците за забавление не е много етично, а и по този начин не опазват особено една историческа култура.
След като този тип събития спират да се организират, мнозина твърдят, че те изобщо не са се провеждали и всичко е просто слух.
Египетска мумия е погребана с мозък, но без сърце
Историци твърдят, че такива партита е имало, но са били частни, а не социални сбирки. И все пак днес могат да се открият впечатляващи доклади по темата в Музей по патология "Бартс" в Лондон.
Там човек няма да развие истинска мумия, но поне може да разбере що за общества са намирали удоволствие в оскверняването на над стогодишни трупове.
Вижте още:
Египтяните са балсамирали и храната за покойниците
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!