У лтравиолетовите (UV) лампи за лак за нокти, които обикновено се използват за маникюр с гел лак, могат да увредят ДНК на ръцете ви и да причинят мутации. Това сочи ново изследване, съобщи IFLScience
Този тип лампи са често срещани в салоните за красота, но въпреки широкото им използване и факта, че някои спектри на ултравиолетовите лъчи са известни като канцерогенни, никога не е провеждано официално изследване на въздействието на излъчваната от тях радиация върху клетките на бозайниците.
За разлика от солариумите, които използват различен спектър на UV лъчите (280-400 nm) и за които е доказано, че причиняват рак, устройствата за сушене на лак за нокти (340-395 nm) почти не са изследвани.
"Ако погледнете начина, по който се представят тези устройства, те се предлагат на пазара като безопасни, без нищо, от което да се притеснявате", казва в изявление Людмил Александров, професор по биоинженерство, както и по клетъчна и молекулярна медицина.
"Но доколкото ни е известно, досега никой не е изследвал тези устройства и как те влияят на човешките клетки на молекулярно и клетъчно ниво", посочва той.
UV Nail Polish Dryers Can Damage The DNA In Your Hands—U ltraviolet (UV) nail polish dryers, typically used to cure gel manicures, could damage DNA in our hands and cause mutations, new research finds. https://t.co/rs15bprNbx: pic.twitter.com/Nvf3ET7Oqr
— Space Nerds (@spnrds) December 31, 2023
След като излагат човешки и миши клетки - кератиноцити от възрастна човешка кожа, фибробласти от човешка кожа и ембрионални фибробласти от мишки - на ултравиолетовите лъчи, излъчвани от устройствата за сушене на лак за нокти, изследователите установяват митохондриални и ДНК увреждания, както и клетъчна смърт.
Само 20 минути под светлините, последвани от един час за възстановяване на щетите и още 20 минути излагане на светлина, доведоха до смъртта на 20 до 30% от клетките. В същото време 20-минутните сесии всеки ден в продължение на три последователни дни водят до смъртта на 65-70% от клетките.
Обикновено, за да се запечати един маникюр е необходимо поставяне на ръцете в UV устройството за общо 10 минути, което е много по-малко от експозицията, използвана в изследването.
Уврежданията, наблюдавани в останалите клетки, невинаги са били възстановени, което е довело до мутации, сравними с тези, наблюдавани при човешкия рак на кожата. Според Александров има и някои съобщения за редки случаи на рак на пръстите при хора, които редовно си правят маникюр с гел лак, като например участнички в конкурси за красота и козметички.
UV gel nail polish dryers pose cancer risk: study https://t.co/9esfBcya5q
— NewsNation (@NewsNation) October 8, 2023
Макар и обезпокоително, важно е да се отбележи, че проучването не предоставя преки доказателства, че UV устройствата за сушене на лак за нокти увеличават риска от рак. Също така няма как да се определи, колко често някой трябва да си прави подобен вид маникюр, за да е изложен на риск от увреждане. Необходимо е дългосрочно епидемиологично проучване, преди да може да се отговори на подобни въпроси.
"Нашите експериментални резултати и предишните данни категорично сочат, че радиацията, излъчвана от UV-съоръженията за запечатване на лака за нокти, може да причини рак на ръцете. UV-съоръженията за сушене на лак за нокти, подобно на солариумите, могат да увеличат риска от ранен рак на кожата", пишат авторите на изследването.
"Въпреки това е необходимо да се проведат широкомащабни епидемиологични проучвания, за да се определи рискът от рак на кожата на ръцете при хората, които редовно използват UV лампи. Вероятно е подобни проучвания да отнемат поне десетилетие, за да бъдат завършени и впоследствие да информират широката общественост", коментират още авторите на изследването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!