К ухнята е съществен аспект от културата на хората и народите. Храната, която са консумирали различните общности в древността, се е развила в историята, за да се превърне в храните, които познаваме и обичаме днес. Тези храни обаче не винаги са били толкова вкусни, колкото много от основните ни ястия днес. Всъщност много от нещата, които са яли нашите предци, днес биха били смятани за абсолютно отвратителни, дори и да са им се наслаждавали по онова време.
По-долу ще споделим някои от най-отвратителните ястия, на които са се наслаждавали предците ни:
1. Език на фламинго
Повечето от нас биха се поколебали да изядат фламинго на първо място, да не говорим за езика му. Нашите предци обаче са имали други мисли. В древността фламингото се е използвало като храна, както и всяка друга птица, включително пилета, патици, пауни, щрауси и дори папагали. Езикът на фламингото се е смятал за деликатес, тъй като в Древен Рим фламингото се е смятало за символ на богатство. Само хората със значително богатство са можели да си позволят да ядат езици от фламинго, така че това ястие е било рядкост за повечето хора.
2. Гарум
Гарумът е бил популярен ферментирал рибен сос в Древен Рим. Римляните смесвали рибни черва, кръв, оцет, мед, билки и подправки и оставяли тази смес да ферментира на слънце в продължение на няколко месеца.
Въпреки че сосът се е приготвял от "изхвърлените" части на рибата, той всъщност е бил доста скъп, тъй като е отнемал много време за приготвянето му. Понякога е било трудно да се намери, тъй като е било разрешено да се прави само извън града заради силната миризма, която се носи при ферментацията.
3. Утроба на свинята
Докато свинският корем е често срещано ястие в днешно време, утробата на свинята е останала на заден план през последните няколко века. Свинската утроба е популярен деликатес, приготвен от корема и вимето на свинята. Месото се подправяло и приготвяло с корени, оцет, бульон, мед, семена от целина, черен пипер и мента, след което се пече на скара. Някои хора дори го използвали за приготвяне на по-голямо ястие, съдържащо риба и домашни птици, като слагали всички меса заедно.
4. Пълнени гълъби
Древните римляни често са имали проблеми с гълъбите. Решението? Натъпквали ги и ги изяждали! Гълъбите били улавяни в домовете и хранени с ядки и жълъди, за да се угоят, преди да бъдат убити за храна.
След това те се пълнели с месо, ядки и билки, а после ги пекли до готовност. Въпреки че повечето от нас вероятно не биха могли да си представят, че ядат гълъби, древните римляни изглежда са ги смятали за вкусни.
5. Пай с живи птици
Да, прочетохте правилно. Някои древни рецепти се отличават с това, че в тях има живи животни! Всъщност обаче живите животни не се консумират в ястието. За пай с живи птици се създава пай с голяма куполна кора отгоре, под която се пълнят живи птици. Идеята е птиците да излетят навън в гигантски спектакъл, след като кората бъде разрязана. Макар да звучи готино, не можем да си представим, че живи птици, които кражат около храната, са особено здравословна идея.
6. Желе от апикан
Ако сте чували за аспик, значи вече сте запознати с този ужас. Една от любимите храни на Древен Рим е било желето на Апикан. Желето на Апикан е солено желе, приготвено от пилешко, агнешко, ядки, стафиди, шалот, кисели краставички, оцет, масло и билки. Месото се използва за приготвяне на пикантен бульон , в който се смесват останалите съставки. След това тази смес се оставя в снега за няколко дни, за да се сгъсти и да се превърне в желе. След това се изкопава и се сервира с козе сирене и дресинг.
7. Вино от изпражнения
Вероятно едно от най-отвратителните вина в този списък, ttongsul, е лечебно оризово вино, което се прави от изпражнения. Ттонгсул се е произвеждал традиционно в Корея преди векове и се е използвал за лечебни цели. Хората, които все още вярват в силата на ttongsul, твърдят, че то може да помогне за лечение на натъртвания, порязвания, счупени кости и дори епилепсия. Виното се приготвя чрез охлаждане на изпражненията (на деца или животни) в продължение на няколко дни, смесване с вода и ферментация с ориз и дрожди. За щастие то вече не се произвежда широко.
8. Розов пай
Името на розовия пай, известен още като "patina de rosis", е силно подвеждащо. Макар че в розовия пай наистина са се влагали розови листенца, основата на този пай всъщност е била направена от варени телешки мозъци. Мозъците се варят и се разбиват на крем, с който се пълни цял пай, след което се пекат отново, докато консистенцията стане по-гъста. За украса в него се натрошават и розови листенца, които се поръсват отгоре.
9. Бели дробове, накиснати в мляко
През годините хората са консумирали най-различни органи, но какво да кажем за белите дробове? В древни времена някои хора са яли белите дробове на животните като специално ястие. Белите дробове се накисвали в мляко, за да се запазят влажни и да се извлече силната миризма от тъканите им. След това се пълнели със съставки като яйца, мед, сол и различни билки, за да им се придаде вкус. Подправените и напълнени бели дробове се варят, за да се сготвят, след което се сервират на парчета.
Благодаря, ще си взема само един сандвич
Очевидно храненето не винаги е било толкова апетитно, колкото е днес. Добрата новина е, че много от тези рецепти вече не се разпространяват, така че не е нужно да се притеснявате, че ще ви сервират пълнени дробове следващия път, когато вечеряте навън. Следващия път, когато кухненският персонал допусне грешка в поръчката ви, просто си спомнете - можеше да бъде и по-лошо!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!