О т години е известно, че в марсианските полюси има големи количества лед. Около екватора обаче е безплодна суха пустош, лишена от какъвто и да е лед на повърхността.
(Във видеото може да научите повече за: Откриха дупка на Марс, има ли извънземни вътре?)
Неотдавнашни наблюдения на Марс откриха замръзване на гигантските щитовидни вулкани, но то се появява само за кратко след изгрев слънце и скоро се изпарява. Изчисленията сочат, че ежедневно между повърхността и атмосферата циркулират 150 000 тона вода.
Morning Frost on Mars Seen Dusting Tallest Mountains in Surprising First https://t.co/Idh98R60kY
— ScienceAlert (@ScienceAlert) June 12, 2024
Полярните шапки на Марс са обект на множество изследвания, особено след откриването на воден лед през 2008 г. Те са постоянни, но променят размера си в зависимост от сезоните.
През зимата и при пълна тъмнина повърхността се охлажда, което позволява на газа в атмосферата да се отлага на повърхността като големи парчета лед от въглероден диоксид. След това полюсите отново се излагат на слънчева светлина и замръзналият въглероден диоксид се превръща отново в газ.
Освен от въглероден диоксид полюсите са съставени предимно от замръзнал воден лед. Отлаганията на въглероден диоксид са сравнително тънки в сравнение с водния лед, като дебелината им на северния полюс е само около 1 метър. На южния полюс има по-трайна шапка от въглероден диоксид с дебелина около 8 метра.
Екип от планетарни учени под ръководството на Адомас Валантинас, постдокторант в университета Браун, който е ръководил работата като докторант в университета в Берн, е открил водна замръзналост на върха на вулканите Тарсис на Марс. Тези вулкани са едни от най-високите на планетата и наистина един от тях - Olympus Mons - е най-високият в Слънчевата система.
Замръзването е открито с помощта на изображения с висока разделителна способност от Системата за цветни и стерео изображения на повърхността (CaSSIS), която е само един от инструментите на орбиталния апарат на ЕКА Trace Gas Orbiter. Откритието беше потвърдено с помощта на допълнителни независими наблюдения от стереокамерата с висока разделителна способност на Mars Express Orbiter.
За първи път в близост до екватора на планетата е открита водна замръзналост, което налага преосмисляне на динамиката на климата на планетата. Досега смятахме, че е малко вероятно около екватора да се образува замръзване поради нивата на слънчевата радиация и тънката атмосфера. Условията означават, че температурите на повърхността могат да достигнат доста високи стойности, твърде високи, за да се образува замръзване дори на върха на вулканите.
Изследването изглежда показва, че сланата е мимолетна и се появява само няколко часа след изгрева на слънцето, преди високите температури да я накарат да се изпари под въздействието на слънчевата радиация.
Важно е да се отбележи, че въпреки че замръзването е само много тънко по-късно (само с ширината на човешки косъм), се смята, че има нещо като 150 000 тона вода, която се движи между повърхността и атмосферата всеки ден.
Замръзването екипът е открил отлагания в калдерата на вулканите. Тези вдлъбнатини представляват отвори на върха на вулкана, където преди това изригвания са избухвали през земната кора. Сега се смята, че на върховете на вулканите има необичаен микроклимат, който позволява образуването на тънки слоеве слана.
Откритието означава, че трябва да моделираме начина, по който се образува замръзването, за да получим реална представа за това къде може да има вода на Марс, как се движи и как взаимодейства с атмосферата.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!