М ъртво море е един от най-солените водни басейни на планетата. Технически то е по-скоро езеро, отколкото море, разположено между Йордания, Израел и Палестина, и както свидетелства пълната липса на риба, птици и растения, то наистина е доста мъртво.
Защо Мъртво море е толкова солено?
Мъртво море е толкова солено, защото се захранва от река Йордан, но няма отток, което означава, че водата може да излезе от него само като се изпари и остави минералите и солите си. Това означава, че с течение на времето Мъртво море става все по-солено, тъй като солите се натрупват, и сега се оценява, че е 9,7 пъти по-солено от океана.
Солеността се засилва от човешката дейност, тъй като до Мъртво море достига по-малко вода от река Йордан поради язовири и пренасочване на водата за нуждите на селското стопанство. Тъй като сме пренасочили или предотвратили водния поток, до Мъртво море достига по-малко прясна вода, което означава, че има по-малко налична вода за разреждане на соленото езеро. Като прибавим и горещината в региона и богатите на минерали извори, които извират по бреговете на Мъртво море поради тектоничната дейност, получаваме един солен водоем.
Колко солено е Мъртво море?
Мъртво море е второто по соленост езеро на планетата, като по соленост го превъзхожда езерото Гает'але, разположено в депресията Данакил, Етиопия. Това езеро е със зашеметяващите 43,3 % сол в сравнение с 34% в Мъртво море, но като се има предвид, че океанът е средно 3,5 %, можете да добиете представа колко невероятно солено е това.
Екстремната соленост придава на Мъртво море "усещане като зехтин, смесен с пясък", съобщава Обсерваторията на Земята на НАСА, и означава, че всеки, който се качи в него, може да плува с лекота. В резултат на човешката дейност нивото му спада с около 1,2 метра годишно, а тъй като то става още по-солено, учените забелязват, че нещо се случва на дъното на езерото.
От Обсерваторията на Мъртво море откриха, че в отговор на нарастващите нива на соленост, на дъното на езерото се утаява сол, която създава солен слой, който всяка година става все по-дебел с няколко сантиметра. Това се случва чрез процес, известен като "солен пръст" (известен още като двойна дифузна конвекция), тъй като горещата вода се придвижва към сравнително по-хладното дъно, губейки способността си да задържа сол при охлаждане. Вместо това солта се изхвърля под формата на кристали и това се случва сравнително бързо, тъй като Мъртво море вече е на крайната граница на количеството сол, което може да се насити във водата.
Живее ли нещо в Мъртво море?
Единственият живот, който може да се открие в Мъртво море, е микроскопичен. Както можете да си представите, живите същества не се чувстват добре при такава степен на соленост и дори най-солените екстремофили като солените скариди не се интересуват от това.
Въпреки това от 30-те години на миналия век знаем, че Мъртво море не е напълно мъртво, а е дом на микроби, които по данни на Scientific American съществуват в концентрации от около 1000 до 10 000 археи на милилитър. През 1992 г. животът в Мъртво море направи истинско шоу, когато цъфтеж на Dunaliella parva проми горния слой вода, който вероятно е бил достатъчно разреден от дъждовната вода, за да стане възможно това.
Въпреки че D. parva е зелено водорасло, цъфтежът превърна Мъртво море в червено поради високите нива на бактериоруберин. Така че добра работа, Мъртво море. Нищо няма да убеди планетата, че все още сте живи, така както да изглеждате като голяма локва солена кръв.
Във видеото научете повече за: Какви са тези огромни дупки край Мъртво море?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!