П о време на разширяването, веднага след Големия взрив, гравитационните вълни може да са се наслагвали една върху друга, за да създадат огромни стоящи вълни от гравитационна енергия. Тази енергия е възможно да е била в състояние да зареди електромагнитните полета, като ги накара да излъчват светлина, задвижвана само от гравитацията.
Доколкото ни е известно, нашата Вселена е стартирала преди много време с Големия взрив. Един гигантски взрив е задвижил всичко и е разпръснал първия материал в пространството.
С течение на времето Вселената се е променяла и развивала по огромни начини, формирайки поколения звезди и планети, черни дупки, електромагнитни полета - всичко, което се сетите. Но по време на всички тези промени все още можем да видим доказателства за някои от най-ранните състояния на Вселената.
Едни от най-загадъчните подписи от началото на времето са гравитационните вълни. Тези вълни, често наричани пулсации в пространство-времето, се излъчват във Вселената и пренасят ефектите на гравитацията навън и далеч от пораждащото ги тяло. Най-силните от тях идват от катаклизми като сливания на черни дупки и свръхнови - от бързото разширяване на Вселената непосредствено след Големия взрив.
Според нова статия някои от вълните от последната категория са достатъчно силни, за да могат спонтанно да генерират светлина.
This Is Extraordinary: Gravity Can Create Light, All on Its Own - Popular Mechanics 🧰
— rmcv42☯️ 🇺🇸🗳🌊 🇺🇦 (@robertmcvey42) April 18, 2023
parametric resonance 🗳️🌊
https://t.co/7IYbIIdbyd
Всичко това е свързано с нещо, наречено резонанс, при което вълна или движение, които се случват периодично, могат да се натрупват, натрупват и натрупват върху себе си, ако бъдат подсилени в подходящия момент. В случая с тези гравитационни вълни те са изпитвали нещо, наречено параметричен резонанс - такъв, какъвто се получава, когато помпате краката си на люлка, за да се издигнете по-високо.
Изследователите смятат, че тъй като разширяването е улеснило бързото набъбване на Вселената и впоследствие е приключило, във Вселената са останали много интерфериращи гравитационни вълни. Някои от тези вълни биха могли да се надграждат една над друга, докато станат невероятно силни.
А някои от тези вълни биха могли да се натрупат и да образуват т.нар. модели на стоящи вълни, при които вълните сякаш застиват на място. Местата, в които вълните остават замръзнали, биха били невероятно интензивни точки на гравитационна енергия.
Изследователите установиха, че в тези гравитационно интензивни области гравитационната енергия може да е била достатъчна, за да възбуди всяко електромагнитно поле, с което е влязла в контакт, като е накарала полето да произведе светлина само от енергията на гравитацията. Не е необходим друг източник на енергия - само гравитация.
Note to self: If gravity can create light, then light can create gravity. pic.twitter.com/xPcD6kZGH8
— Singularity and 4,738 others (@realityseaker) April 15, 2023
Все още трябва да се направят повече изследвания по темата и за съжаление това вероятно няма да е нещо, което ще можем да видим в съвременната Вселена. Силата на гравитационните вълни, необходима за "включване" на електрическо поле, е многократно по-висока от силата на гравитационните вълни, които сме в състояние да открием днес. Освен ако по някакъв начин не ни очаква втори Голям взрив, гравитационно произведената светлина вероятно е останала в миналото.
Но това не означава, че тя не е вълнуваща. Най-ранните моменти на нашата Вселена са доста загадъчни и трудни за изследване, така че събирането на информация за начина, по който е можело да бъде, запълва едно ъгълче от доста празната картина.
Всяко малко парченце помага в усилията ни да разберем Вселената, в която живеем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!