В Бабит, Северна Минесота, е открит огромен резервоар от хелий.
(Във видеото може да научите повече за: Изтичане на хелий е причина за взрива на Starship на Мъск)
След като проучвателни сондажи откриха запасите от газ на стотици метри под земята, допълнителни тестове установиха, че концентрацията му е "умопомрачително" висока.
Хелият има много по-широко приложение от балоните, тъй като се използва във всичко - от апаратите за ядрено-магнитен резонанс до разделянето на горещите газове и студеното течно гориво при изстрелването на ракети, поради което намирането на такива резерви е толкова важно. Разчитаме много на него и оценките за това колко от газа ни е останал в земните недра са различни - според някои те са за 100-200 години, докато Дейвид Коул-Хамилтън, почетен професор по химия в Университета в Сейнт Андрюс, изчисли пред Independent през 2019 г., че ни остават само 10 години, за да се забавляваме с балони и да можем да използваме машини за ядрено-магнитен резонанс.
Проблемът се състои в това, че след като хелият излезе, той се сблъсква с плавателната сила. Плаваемостта е възходяща сила във флуид (всяка течаща субстанция, включително въздух), която се упражнява върху всички тела в него. Силата се дължи на налягането във флуида, което е толкова по-голямо, колкото по-надолу се спускате в него. Налягането на дъното на обект в течността е по-голямо, отколкото на върха ѝ, което предизвиква възходящата сила.
Ако плавателната сила на течност е по-голяма от теглото на обект, поставен в нея, обектът ще изплува. Тъй като хелият е по-лек от другите елементи в атмосферата, той се издига. Същото е, когато въздухът се нагрява в балон с горещ въздух, което го прави по-малко плътен на обем вътре в балона, отколкото навън, което го кара да се издига.
Това го отвежда до ръба на нашата атмосфера, откъдето той постепенно се издига, например като се разнася от слънчевия вятър. Макар че може да бъде възстановен и рециклиран, като се превърне в течно състояние, затова понякога се нарича единственият наистина невъзстановим елемент. Рециклирането е от огромно значение, но намирането на нови запаси като тези, открити в Минесота, също е важно, ако искаме да продължим да използваме хелий.
След като първоначалните сондажи на обекта показаха концентрация от 12,4 %, допълнителни тестове установиха, че тя е 13,8 %.
"Това е просто умопомрачително голямо число", казва пред Live Science Томас Абрахам-Джеймс, президент и главен изпълнителен директор на Pulsar Helium, който ръководи сондажа..
"Сравнявайки това с обширната ни база данни за находища на хелий по света, с удоволствие можем да кажем, че резултатите от оценъчния сондаж Jetstream #1 са най-високите концентрации на хелий, които някога сме виждали", добави компанията в изявление.
Тъй като газът се издига по естествен път, според Абрахам-Джеймс няма да има нужда от фракинг на мястото, а съоръжение на повърхността ще може да преработва хелия, когато и както е необходимо.
Екипът продължава да оценява резервоара, за да получи информация за неговия размер, форма и налягане, преди да бъде обявен за безопасен и подходящ за търговски добив.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!