Б ългария е богата на множество интересни природни феномени, които привличат погледите на туристите постоянно със своята интересна форма, история и, разбира се, интересни легенди и митове свързани с даденото място.
Едни от най-интересните, но съвсем не единствените, скални феномени в България са Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби. Те имат много интересни форми, които са дали и техните имена.
Ритлите
Ритлите са много интересни и внушаващи варовикови скални образувания, които се намират в северния край на Искърския пролом, близо до село Лютиброд. Най-ясно отличаващата се част от този скален феномен са четири отвесни скални стени, които се намират на левия бряг на река Искър. Те са наистина много впечатляващи като форма и размери.
На места Ритлите достигат до цели 80 метра височина над самата река, дебелината им варира на места от 3 до 7 метра, а дължината им е между 200 и 400 метра.
Предполага се, че този интересен скален феномен се е формирал преди около 120 милиона години, като скалите са се отложили на дъното на тогава съществуващо море по тези територии. На по-късен етап при нагъването на т.нар. Алпо-Хималайска верига са се образували и самите Ритли.
В близост до тях, на самата река Искър се намира и Черепишкият манастир, който също си заслужава да бъде посетен.
Скалният феномен Ритлите е обявен за културен паметник с национално значение. Предполага се, че тези скални образувания са били използвани още от римляните като естествени укрепления.
Каменната сватба
Каменната сватба или още Вкаменената сватба, както я наричат, е много интересен природен феномен, който се намира на около 5 километра от град Кърджали, близо до село Зимзелен. Местността е обявена за защитен обект през 1947 г.
Мястото е наистина много красиво, интересно и определено прилича на сватба. Цялата композиция представлява две основни фигури – младоженците, които са в центъра на ансамбъла от скали и около тях има по-малки такива – гостите.
Според учените геолози, формирането на природния феномен Каменната сватба е започнало още преди 40 милиона години, в следствие на подводна вулканична дейност, от който крайният резултат е бил образуването на скали, наречени риолитови туфи. На по-късен етап, след като тогава съществуващото море се е оттеглило, скалите се показали на повърхността и били изложени на различни природни условия, които са ги формирали в сегашния им облик – дъжд, вятър, слънце. Скалите имат различни цветове, което се дължи на разнообразния минерален състав на самите тях.
Не липсват и легенди за това толкова интересно и красиво място. Според най-разпространената местен момък се влюбил в една девойка от съседно село. Само сините ѝ очи светели, ала никой не виждал лицето ѝ. Бащата на момъка отишъл в дома на девойката, за да я откупи с гърне, пълно с жълтици. Вдигнала се голяма и пищна сватба. Изведнъж обаче духнал много силен вятър, отвял кърпата и открил прекрасното лице на булката. От красотата ѝ свекърът онемял и нечестиви мисли минали през главата му. Тогава се случило нещо наистина много страшно. Цялата сватба, с всички гости, в миг се вкаменила. Останал единствено младоженецът, вцепенен от силна мъка и ужас. Замолил се той на вятъра да вкамени и него. Молбата му била чута. И така до ден днешен стоят двамата влюбени и техните гости, вкаменени за вечни времена.
Каменните гъби
Каменните гъби са още един причудлив и много красив природен феномен, който се намира на около 1 километър от село Бели пласт, на самия път между градовете Хасково и Кърджали. Скалните образувания са изградени от скали, наречени риолитови туфи, които имат вулканичен произход и страшно много приличат на гъби, от където получават и своето наименование.
Най-често срещаните цветове на тези вкаменени гъби са розов, син и черен. Розовият се дължи на минерала клиноптилолит, а синият и черният на манганови конкреции в скалите.
Скалите са високи от порядъка на 2 до 3 метра и са сякаш разположени сред каменна пустиня.
Цялата местност е обявена за природна забележителност на 13 май 1974 г.
И тук не липсва интересна легенда, както при Каменната сватба. Според нея въглищарят Радуил имал четири красиви дъщери. Един ден те тръгнали за вода, но били подгонени от голяма група нашественици. Девойките, със своите крясъци, изплашили коня на водача на ордата, който паднал на земята и бил разкъсан от самите момичета. Девойките обаче били застигнати от приятеля на загиналия – Омур. Той замахнал със своя остър ятаган и отсякъл главата на първото момиче, но щом докоснала земята, в мигом тя се превърнала в каменна гъба. След това злодеят замахнал и покосил другите две сестри, но се повторило съвсем същото нещо. Изплашил се Омур, слязъл от своя кон, но още преди да убие последното девойче, главата ѝ сама се превърнала в камък. Той бил толкова ужасен, че скочил на коня и понечил да избяга, но още при първата си крачка се превърнал в черна скала.
Това било отмъщението за злото, което сторил на девойките. Местните хора и до ден днешен наричат самотната канара, която се намира в близост до гъбите, Каратепе, което означава „черен хълм“.
Още от автора:
Тайните на Белоградчишките скали
Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет
Чудесата на България: Ивановски скални църкви
Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска
Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?
Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“
Мистериите на траките: Казанлъшката гробница
Владетел или бог - кой е Мадарският конник?
Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари
Тихото гнездо на една кралица в България
Вила Армира - мистерия и изящество от римско време
Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!