И стинските цветове на планетите Уран и Нептун бяха показани за първи път, съобщи Би Би Си. Досегашните представи за това как изглеждат двете планети са били погрешни, обяви научен екип, воден от британски астрономи.
Изображения, заснети от космическа мисия през 80-те години, показаха Нептун в наситеносин цвят, а Уран - в зелен. Но ново изследване разкри, че двата ледени гиганта са в сходни синьо-зелени нюанси.
По-ранните снимки на Нептун са имали за цел да покажат детайли от атмосферата на планетата и затова са били обработени. Така е бил променен истинският цвят на планетата.
Пътешествие в непознати дълбини: Да попаднеш на Уран или Нептун
"Направили са нещо, което прави всеки в Инстаграм. Акцентирането върху синьото е било, за да се видят подробности от атмосферата на Нептун, затова и планетата изглежда много синя. В действителност Нептун е доста подобен на Уран", каза пред радио Би Би Си 4 професор Катрин Хeйманс от университета в Единбург, Шотландия.
Астрономите знаят от дълго време, че повечето снимки на двете планети не показват истинските им цветове, каза професор Патрик Ъруин от университета в Оксфорд, който ръководи настоящото изследване.
"Изкуствено наситеният син цвят на планетата беше известен сред учените, но във времето това се забрави", каза професор Патрик Ъруин.
Тайните на Слънчевата система: Червените астероиди около Нептун могат да ги разкрият
Д-р Робърт Мейси, заместник-директор на Кралското астрономическо общество, обясни, че обработването на снимките е обичайна процедура при астрономическите изследвания.
"Глупаво е да се гледа астрономическо изображение и да не се има предвид, че то е обработено. Обработката е необходима, за да се видят детайли. Няма никаква конспирация и нищо не се крие", добави д-р Робърт Мейси.
Професор Ъруин и неговият екип са използвали оригиналните данни, за да покажат "най-точното представяне досега" на цветовете на Нептун и Уран.
"Джеймс Уеб" засне и пръстените на Нептун
Снимките, направени от космическия апарат "Вояджър 2", са били в три отделни цвята. Те са рекомбинирани, за да се създаде една цветна снимка. Контрастът е подсилен, за да се видят детайли от облаците и ветровете на планетите. В случая на Нептун процесът е направил цвета по-син, отколкото е в действителност.
За настоящото изследване учените са използвали данни от космически телескоп "Хъбъл" и от спектроскопа на Европейската южна обсерватория. И при двете устройства всеки пиксел е с непрекъснат спектър на цветовете. Това дава възможност да се покаже истинският цвят на двете планети.
Анализът разкрива, че Уран и Нептун са в сходни синьо-зелени нюанси. Нептун има малко добавено синьо, което се дължи на по-тънкия слой мъгла на планетата.
Нептун изненадващо става все по-студен
Изследването показва, че Уран изглежда малко по-зелен по време на лятото и зимата, когато един от полюсите му е насочен към Слънцето. По време на пролетта и есента, когато слънцето е над екватора, оттенъкът е по-син.
Изследването е публикувано в научното списание на Кралското астрономическо общество (Monthly Notices of the RAS).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!