М огат ли диамантите наистина да бъдат отговор на глобалната климатична криза? Въпреки че идеята може да звучи странно, ново проучване, публикувано от учени от Института за атмосферни и климатични науки към ETH Цюрих. Изследователите са тествали различни аерозоли за охлаждане на Земята, когато са установили, че повече от всеки друг, диамантите могат да се окажат по-ефективни.
Този екип, който включва климатолози, метеоролози и учени, занимаващи се с изучаване на Земята, създаде модел, който показа положителни резултати.
Според техния анализ изстрелването на пет милиона тона диамантен прах в стратосферата всяка година, в продължение на 45 години, би могло да охлади планетата ни с впечатляващите 1,6°C.
Глобалните температури се повишават с тревожни темпове и може би няма да е достатъчно само да намалим въглеродните си емисии. И изглежда не сме достатъчно разтревожени от променящите се тенденции и модели на сезоните и климата. Съгласно Цел 13 на устойчивото развитие (ЦУР) целта за постигане на нулеви въглеродни емисии е поставена за 2050 г. Но при сегашните темпове това може да отнеме повече от 30 години.
Injecting Diamonds Into The Sky Could Cool The Planet, Study Sayshttps://t.co/t7dLTM1WBi pic.twitter.com/UVz1H37pSw
— ScienceAlert (@ScienceAlert) October 23, 2024
Експертите признаха, че трябва да направим нещо повече от намаляване на въглеродните емисии и предложиха решение, известно като слънчево геоинженерство - техника, която включва впръскване на отразяващи частици или аерозоли в атмосферата, за да се отрази слънчевата светлина обратно в космоса. Дълго време се смяташе, че основният вариант за този метод е серният диоксид, тъй като при изригване на вулкани той се отделя по естествен начин и води до охлаждане на Земята чрез отразяване на слънчевата светлина. Изкуственото впръскване на серен диоксид обаче е свързано с големи недостатъци - то може да предизвика киселинни дъждове, да увреди озоновия слой и да наруши метеорологичните модели.
Целта на новото проучване е да се намери по-добра алтернатива от серния диоксид за този процес. Избрани са калцит, диамант, алуминий, силициев карбид, аназа и рутил и е създаден 3D модел. Този модел се фокусира върху определени фактори, като например способността за отразяване на светлината, колко дълго частиците могат да останат в атмосферата и дали се слепват, ако са изложени достатъчно дълго в атмосферата.
As #ClimateCrisis worsens, scientists propose spraying diamond dust into #Earth's upper atmosphere to cool it down. New study in @theAGU Geophysical Research Letters uses 3D models to explore aerosol impacts on global temperatures. #ClimateActionNow https://t.co/fqpvrecjNX
— Global Alliance for a Sustainable Planet (@gaspworld) October 23, 2024
Те установиха, че диамантените частици са много ефективни в отразяването на слънчевата светлина и топлина, като едновременно с това остават в атмосферата достатъчно дълго време. Освен това, тъй като диамантите са химически инертни, те няма да реагират с други елементи в атмосферата.
В проучването се твърди, че диамантите ще могат да намалят температурата на Земята със значителните 1,6°C в рамките на 50 години. Въпреки че на хартия проучването изглежда обещаващо, най-голямата пречка за практическото му осъществяване е цената на диамантите - един от най-скъпите елементи в света. Разходите за производството и разпространението на необходимото количество синтетични диаманти биха били зашеметяващи, като оценките достигат до 200 трилиона долара - което е два пъти повече от световната икономика през 2023 г.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!