У чени откриха най-големия корал в света в югозападната част на Тихия океан – древен подводен гигант, който хвърля светлина върху историята и устойчивостта на кораловите екосистеми в условията на климатични промени.
Мега коралът - който е колекция от много свързани, малки същества, които заедно образуват един организъм, а не риф - може да е на повече от 300 години.
По-голям е от син кит, казват от екипа. И е толкова голям, че може да се види от Космоса.
POSITIVE NEWS of a giant coral. Would love to see this @ABC @abcnews @ABCNetwork @JCUOIRS @jcu . https://t.co/0pb8F3Xdab pic.twitter.com/Rl02KLRVfI
— Reef Ecologic (@reefecologic) November 14, 2024
Гигантът е открит от видеооператор, работещ на кораб на National Geographic, който е посещавал отдалечени части на Тихия океан, за да види как е бил засегнат от изменението на климата.
“Отидох да се гмуркам на място, където на картата пишеше, че има корабокрушение и тогава видях нещо,” каза Ману Сан Феликс.
Феликс и синът му Иниго се гмурнали, за да го разгледат.
Да видиш корала е било като да видиш "катедрала под водата", каза Феликс.
„Мислех си, „Уау, това е било тук, когато Наполеон е бил жив", добави той.
Scientists have discovered the largest coral ever found in the south west Pacific Ocean, says the BBC.
— The Business Standard (@tbsnewsbd) November 14, 2024
Link in Comments
Photo: Manu San Felix, National Geographic Pristine Seas#worldlargestcoral #largestcoral #pacificocean #TBSNews pic.twitter.com/vRF76o3v5Z
Коралът е широк 34 м, дълъг 32 м и висок 5,5 м.
В световен мащаб коралите са изправени пред сериозен натиск, тъй като океаните се затоплят с изменението на климата.
Често описвани като “архитект” на моретата, коралите могат да се съединят, за да образуват огромни рифове, където живеят риби и други видове.
Кораловите рифове също са в основата на поминъка на един милиард души, включително чрез подкрепа на туризма или риболова, според Световния икономически форум.
Този екземпляр е открит в по-дълбоки води от някои коралови рифове, които може да са го предпазили от по-високите температури на морската повърхност.
Откритието беше обявено едновременно с преговорите на ООН за климата COP29 в Баку, Азербайджан, които се опитват да постигнат напредък в справянето с изменението на климата.
Тревър Манемахага, министър на климата на Соломоновите острови на срещата на върха, каза пред BBC News, че нацията му ще се гордее с новооткрития корал.
"Искаме светът да знае, че това е специално място и то трябва да бъде защитено", каза той.
Малките островни нации като Соломоновите острови са изключително уязвими от изменението на климата.
Манемахага каза, че е видял от първа ръка ефектите от глобалното затопляне върху неговата нация, тъй като то причинява по-мощни циклони и ерозира бреговата линия, което кара домовете да падат във водата.
Много развиващи се страни на преговорите призовават за повече пари от по-богатите нации, за да им помогнат да платят за своите стратегии за справяне с изменението на климата.
Woop woop 🙌 🇸🇧 on the world map!!
— Rose-Maebiru Martin (@MaebiruRose) November 14, 2024
Scientists discover world’s largest coral—so big it can be seen from space https://t.co/hkjnbKAaTS via @NatGeo pic.twitter.com/rMvnGzsK2l
Манемахага каза, че повече финансиране за Соломоновите острови ще помогне на страната да създаде по-разнообразни работни места, което би означавало, че по-малко хора работят в индустрии, които увреждат кораловите рифове.
В момента дърводобивът е основна част от икономиката на страната - между 50-70% от годишните приходи от износ на страната - но причинява високи нива на замърсяване на водата, което уврежда коралите в района.
Ерик Браун, специалист по коралите, който също е присъствал на изследователското пътуване на National Geographic, каза, че здравето на коралите "изглежда доста добре".
Коралът е вид, наречен Pavona clavus и осигурява дом на скариди, раци, риби и други морски същества.
Възрастта на екземпляра също означава, че той действа като прозорец към историята в океанските условия в миналото. Учените се надяват да го проучат, за да научат повече за това как се е разраснал.
Доклад тази седмица установи, че 44% от коралите, живеещи в топли води, са застрашени от изчезване, според Международния съюз за опазване на природата. Това е увеличение с една трета от последната оценка на вида през 2008 г.
Заглавната снимка е илюстративна!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!