Ч ерно-белите смокинги са обичайното облекло в света на пингвините, докато един от тях не наруши дрес кода с едно …жълто палто. Фотограф, който снима дивата природа улови кадри на редкия пингвин на отдалечен остров Южна Джорджия през декември 2019 г. и едва наскоро пусна снимките в социалните мрежи.
Ив Адамс ръководил двумесечна фотографска експедиция из Южния Атлантик, когато решава да спре на плажа на Южна Джорджия. „Никога преди не бях виждал или чувал за жълт пингвин. На този плаж имаше 120 000 птици и този беше единственият жълт”, каза Адамс пред Kennedy News and Media.
„Всички полудяхме, когато осъзнахме за какво става въпрос.
Зарязахме цялото предпазно оборудване и грабнахме фотоапаратите си”, признава фотографът.
Кралските пингвини (Aptenodytes patagonicus), точно както близкородствените им императорски пингвини (Aptenodytes forsteri), обикновено са с черно-бяло палто с жълтеникаво-златист цвят на яката. Жълтите пигменти са „уникални за пингвините”, въпреки че не всички видове ги имат, според Австралийската антарктическа програма.
Изглежда, че този конкретен пингвин е запазил жълтите си пера, но е загубил тъмните си,
които обикновено са оцветени от чернокафяв пигмент, известен като меланин.
Пингвините с необичайно оперение са сравнително редки и понякога може да е трудно да се идентифицира причината за редките цветове само чрез наблюдение. Необичайно оцветяване може да се дължи на нараняване, диета или заболяване, но много случаи се дължат на мутации в гените на птицата. Такива мутации могат да причинят например „меланистични” пингвини, чиито типично бели части са черни, и „албинистични” пингвини, които нямат меланин и следователно са бели.
Адамс заяви пред Kennedy News, че жълтата птица има генетично заболяване, известно като левцизъм, при което само част от меланина е загубена.
Дии Боерсма – биолог и професор в университета във Ваингтон е съгласен с това обяснение. Но има експерти, които смятат, че това не е вярно.
„Не бих нарекъл птицата левцистична”,
тъй като изглежда, че на пингвина му липсва целият меланин, каза Кевин Макгроу, еколог от Държавния университет в Аризона.
„Изглежда албинос от гледна точка, че му липсва целият меланин в оперението, краката и очите”, каза Макгроу. И все пак, „ще ни трябват проби от пера за биохимични тестове, ако се стремим еднозначно да документираме, дали меланинът присъства”, каза още той.
„Животните могат да бъдат албиноси, но все пак да имат немеланинов пигмент”, добави експертът.
Пингвинът е загубил каротеноида или жълто-оранжево-червения пигмент в клюна си и меланиновия пигмент в перата си, като същевременно задържа жълтия пигмент в перата си. Така че генетичната и клетъчна техника за някои пигменти бяха избити, докато други не. ”Не съм наясно с много други изображения или птици като тази. Очарован съм от тази снимка”, категоричен е Макгроу.
Такива странно оцветени птици са рядкост и за това си има причина.
„Пингвините използват цвета на тялото и оперението за различни функции, включително избор на партньор, камуфлаж или защита от слънцето”, каза Макгроу. „Възможно е такива отклонения в цветовете да повлияят както на оцеляването, така и на възпроизводството”, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!