Т ози месец честваме един от най-хубавите български празници през пролетта - 24-ти май, Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост. На този така любим и будещ национална гордост и самочувствие празник е и последният училищен звънец за първокласниците и дванадесетокласниците.

За много от нас училището свърши преди доста време. Но ако си припомним тогавашните си усещания и разбирания, ще се сетим за онова окриляващо чувство на възможности, експанзия, тръпка от непознатото и всички онези лични приключения и професионални успехи, за които си мечтаехме. Някои казват, че младостта е наивна и ни прави прекалени оптимисти, че животът е толкова труден и тепърва младежите ще разберат за какво става дума. Но не можем да отречем, че жаждата за знания, открития, успех и прогрес е тикала обществото напред векове наред и това продължава и днес.

Източник: iStock/Getty Images

Другата заблуда е, че учението приключва с университета. Сполучливият за някои избор на специалност и не толкова удачен избор за други ни водят до вълнуващия момент на хвърляне на шапките във въздуха, а след това – накъде? Независимо дали имате/ сте имали предначертан път или пък тепърва се сблъсквате с търсенето на посока и призвание, рано или късно стигаме до положението, в което ни се налага да учим отново. Промяна в работата или неочаквани съкращения, ново семейно положение, сътресения в икономиката или личните ни финанси, проблеми в личните отношения са част от житейските ситуации, които ни подтикват да се заемем с развитието си отново.

Човек изпитва естествена, несъзнателна съпротива спрямо новото. Трудно ни е, непознато ни е, нямаме много примери в близкото си обкръжение, отнема време, а и може ли някой да гарантира, че ще донесе успех? Тези естествени страхове и ограничаващи вярвания не ни позволяват да вървим напред. Опитваме се да си внушим, че саморазвитието не е за нас, че вече сме на определена възраст и няма за кога, че нямаме време и финанси за такива неща...

И в същото време има хора, които вървят по този път, разпознават се лесно от тълпата и всички се сещаме за поне няколко такива човека. Отличава ги светналия им поглед, ентусиазма и жизнеността, вярата в себе си и възможностите в света. Те са младолики, не се оплакват и имат добър тонус, винаги е приятно да си около тях и можеш да научиш нещо интересно. Това са хората, които избират да бъдат активни, да се приспособяват към постоянно променящата се среда и в края на краищата, да сбъдват мечтите си.

Как да сме в крак със случващото се в нашата технологична ера

Със своите силни и слаби страни, реалността ни е такава, че живеем в технологичен свят. И докато преди години ни беше странно да ползваме компютър и телефон с приложения и тъч скрийн, сега това е нормално. Спомням си за първите месеци след регистрацията във Фейсбук, как приемах само много близки приятели и си теглихме късметчета, или времето, когато Инстаграм се ползваше предимно от професионални фотографи, далеч преди ерата на инфлуенсърите. Макар да съм привърженик на личната комуникация и да я намирам за незаменима и несравнима с нищо друго, няма как да отричаме процесите, които се случват постоянно.

Наскоро и аз се поставих в позицията да пробвам нещо ново от технологична гледна точка и осъзнах колко още имам да уча. Разбира се, нищо не е задължително, но сега се сещам за една тънка книжка „Кой ми взе Сиренцето?!" на Спенсър Джонсън. Ако правилно си спомням, беше за две мишки и метафорично се провеждаше смисъла, че да стоиш на едно място дълго време е равносилно на упадък. В такъв случай какво да направим?

Източник: iStock/Getty Images

Ето няколко примера за възможности за учене и саморазвитие на всяка възраст:

  • Магистратура - подходяща опция е, ако искате да поемете по нов кариерен път или да допълните специалността си в област, която ви дава по-добри шансове.
  • Академия за изкуства, музикално или театрално училище – ако сте решили да развивате артистичното си призвание, подходящо би било да се запишете в специализирана институция.
  • Сертифицирани курсове – това са специализации, които се издават от реномирани институции в някоя сфера и включват по-скоро практически приложими предмети – диетология, НЛП, коучинг, гримьорство, фризьорство, козметология, масажи и други.
  • Спортен клуб или други клубове за интереси – такива клубове са много подходящи за практически занимания и спортове, за които е необходимо присъствие на живо и практика.
  • Частни уроци – удобни са за овладяване на нов език, особено ако не е много популярен, за практически занимания като свирене на пиано или друг музикален инструмент.
  • Школи, семинари или групи по рисуване, танци, пеене.
  • Онлайн курсове – имат доста широка употреба, от курсове по маркетинг, продажби, IT, през преподаване на чужди езици, до йога, личен имидж, облекло и какво ли още не.
  • Консултации с психолог – подходящи са за разрешавани на дълбоки лични проблеми и такива в междуличностните отношения, помощ при определени състояния като безпокойство, неврози, пристрастености, депресия и други.
  • Консултации с коуч или ментор – подходящи са за хора, които искат разрешаване на конкретен проблем от ежедневието или практическа помощ за постигане на целите си. Менторът обикновено е човек с повече опит и е експерт в дадена сфера.
  • Книги – добрите стари книги, прозорецът към света! Понякога подценяваме колко много можем да научим и приложим след една хубава книга, която ни е попаднала в точния момент. Има книги, които променят живота, и аз се сещам за няколко, които са ми повлияли изключително много, затова не ги пренебрегвайте.

Надявам се тази статия да е разпалила искрата на познанието. „Човек се учи, докато е жив“ гласи известната мъдрост и надали някой би я поставил под съмнение. Но когато това учене не е в резултат на неволята, тогава то свидетелства за надскачане на себе си, за мотивация за по-добър и смислен живот и ни се отплаща с изобилие от душевни и материални блага. Кой не би го искал?

Надявам се статията да е била интересна и полезна за вас, ако е така, ще се радвам да я споделите, за да достигне до повече хора.

Още от автора:

Приятел до живот или пък не? Как да изградим здрави отношения

За многообразието от избори и цената на свръхконсуматорството

Пролетното почистване-ритуал за привличане на изобилие и нови възможности

Шестото чувство: Ето как ни предпазва от беди и ни насочва в правилната посока

Принципи за щастлив брак от 60-те години на миналия век

Как Свети Валентин може да спаси връзката ви

Най-сигурните методи за постигане на новогодишните цели

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии

Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии

Свят Преди 1 час

Тя се прилага през всички дни до първия уикенд на май, а след това през всички уикенди от петък до неделя до края на юли

Как да не качим килограми по време на Великденските празници

Как да не качим килограми по време на Великденските празници

Любопитно Преди 1 час

Ето някои полезни и приложими съвети, които могат да ви бъдат от полза:

Промени в организацията на движението на градския транспорт в София за Великден

Промени в организацията на движението на градския транспорт в София за Великден

България Преди 2 часа

В нощта на 19 срещу 20 април линии на обществения транспорт ще се движат по разписания с удължено работно време до 01:30 ч.

САЩ и Украйна подписаха меморандум за полезните изкопаеми

САЩ и Украйна подписаха меморандум за полезните изкопаеми

Свят Преди 3 часа

Това съобщи първият вицепремиер и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко

Направи си сам Великден: Красива декорация без излишни разходи

Направи си сам Великден: Красива декорация без излишни разходи

Любопитно Преди 4 часа

Създайте стилна и цветна празнична атмосфера с тези забавни DIY идеи, подходящи за цялото семейство

Сватбата на Грейс Кели и принц Рение III

Коя е сватбата, обявена за венчавката на XX век

Любопитно Преди 4 часа

Нека си припомним една от най-великите любовни истории за всички времена

Алберт Айнщайн

18 април: „Анонимността не е извинение за глупостта“

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Топло, но с жълт код за опасно време&nbsp;на Разпети петък</p>

Топло, но с жълт код за опасно време на Разпети петък

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Съдия отсъди, че Google има монопол на още два пазара

Съдия отсъди, че Google има монопол на още два пазара

Технологии Преди 4 часа

Може да се наложи да се раздели с още бизнеси

Зеленски: Китай доставя оръжие на Русия

Зеленски: Китай доставя оръжие на Русия

Свят Преди 12 часа

Зеленски: Най-накрая получихме информация, че Китай доставя оръжия на Руската федерация

Тръмп: Не виня Зеленски за започването на войната

Тръмп: Не виня Зеленски за започването на войната

Свят Преди 12 часа

Тръмп: Ще имаме много малък проблем да сключим сделка с Европа или с който и да е друг

Стрелба в университет във Флорида, има жертви и ранени

Стрелба в университет във Флорида, има жертви и ранени

Свят Преди 13 часа

Предполага се, че нападателят е бил студент

Трагедия със загинали и ранен край Неапол, падна кабина на лифт

Трагедия със загинали и ранен край Неапол, падна кабина на лифт

Свят Преди 13 часа

Един от кабелите, поддържащи кабината, се е скъсал

Разкриха истината за удара на Русия в Суми

Разкриха истината за удара на Русия в Суми

Свят Преди 14 часа

Няма загинали украински войници при атаката

Верижна катастрофа със 7 коли на „Тракия”

Верижна катастрофа със 7 коли на „Тракия”

България Преди 15 часа

На място са пристигнали четири линейки