Науката винаги се доверява на факти, точни и неоспорими. Но хората, посветили се на научната професия, са личности, които не се ограничават с онова, написано на хартия. Хората на науката използват въображението си като средство, което да ги доведе до изводи, които обясняват цялата структура на нашия свят и пространството отвъд него.
Хайнрих Херц е един от тези учени, които успяват да открият и опишат невидимото за човешкото око.
Хайнрих се ражда на 22 февруари 1857 година в Хамбург в семейството на адвоката и сенатор Густав Фердинанд Херц. Докато е в училище, Хайнрих показва голяма страст към изучаването на чужди езици. Той научава арабски и санскрит. След завършването на гимназия Хайнрих решава да се насочи към точните науки. Той следва в Дрезден, Мюнхен и Берлин. Ученият постепенно се специализира в теоретичната физика, пише докторската си дисертация и става професор в университета в Карлсруе през 1885 година.
Една година по-късно Херц среща любовта на живота си – Елизабет Дол, дъщеря на университетски преподавател по геометрия. Двамата с Хайнрих имат две дъщери – Йохана и Матилда, която в последствие става известен биолог.
Херц се занимава с изследвания в областта на метеорологията и механиката, но неговите най-големи постижения са в електромагнетизма.
Херц е ученият, който успява да докаже съществуването на електромагнитните вълни, предречено от Джеймс Максуел. Немският физик прави различни опити, с които експериментално да покаже електромагнитния ефект при поляризацията и деполяризацията на изолатори.
Хайнрих Херц допринася и за откриването на фотоелектричния ефект, който по-късно е обяснен от Айнщайн, като забелязва, че обектите отделят от електронния си заряд по-учестено при облъчването им с ултравиолетови лъчи.
Немският учен става откривател на радиовълните, но най-интересното е, че според него те не са нещо кой знае какво. Когато бил попитан какво би могло да бъде тяхното приложение, той отговорил: „Никакво, предполагам”.
Днес радиовълните имат приложение в много сфери от нашия живот. Те са изключително важни и за астрономите, чиито радиотелескопи улавят радиовълни от много отдалечени обекти във Вселената.
Съдбата на Херц обаче е трагична. Той умира на 36-годишна възраст през 1894 след сериозна инфекция. Съпругата му Елизабет не се омъжва повторно до края на живота си. Двете му дъщери нямат деца и така Херц остава без наследници.
В негова чест единицата за измерване на честотата на електромагнитните трептения е кръстена Херц (Hertz;Hz).
Херц е бил от онези, които са имали смелостта да погледнат отвъд видимото, и ограниченията на човешката природа не са били в състояние да му попречат.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!