Д о момента този вид азиатски мравки са пълна мистерия за науката. Открити са преди повече от 20 години, но доскоро никой не успява да залови екземпляр, който да изследва жив в дълъг период от време.
Биологът Марк Уонг знае това и когато случайно се натъква на колония от мравки Т. рекс, докато прави проучване за разнообразието от мравки в Сингапур, напълно осъзнава, че е открил нещо изключително важно.
Бионични мравки ще са утрешните работници във фабрики
Откриха мравка-нинджа, която поробва себеподобните си
Заедно със своя колега Гордън Йонг от Държавния университет в Сингапур биологът внимателно събира колонията, състояща се от 13 работници, яйца, ларви и какавиди.
Разполагайки с това изключително откритие, учените започват да наблюдават насекомите, за да разберат повече за устройството и начина им на живот. Тъй като проучването е първото по рода си, всичко в него е напълно ново за науката.
ВИЖТЕ СНИМКИ НА НАЙ-СТРАННИТЕ ЖИВОТНИ НА СВЕТА
Видът е открит за пръв път през 1994 г. в Малайзия
Tyrannomyrmex rex са част от изключително рядък род мравки. Съществуват само два други подобни вида – Tyrannomyrmex dux в Индия и Tyrannomyrmex legatus в Шри Ланка. Името си най-вероятно Т. рекс получават заради издължената си заострена глава.
Still can't get over the fact there's an actual species of ant called Tyrannomyrmex rex... pic.twitter.com/Q2fRosH7lS
— Ryan Brock (@RBrock94) 25 ноември 2015 г.
През март 2016 г. Уонг открива първата жива колония от вида върху дървесен корен в гора в района Мандай на Сингапур.
Откриха дългокрака хлебарка на 100 млн. години
Хлебарките - в полза на човечеството
На терен двамата учени Уонг и Йонг разбират защо въпреки че от години се знае за вида, никой не е успял да го наблюдава жив – мравките са дребни и труднозабележими, а събирането им е изключително сложно и включва оглед на почвата под повърхността.
В експериментална среда мравките издават някои от тайните си
ФИЖТЕ НЯКОЛКО ФАКТА ЗА ЕКСПЕРИМЕНТИТЕ ВЪРХУ ЖИВОТНИ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Оказва се, че видът е по-активен през нощта, отколкото през деня, което предполага, че са нощни животни. Най-вероятно това е била и основната причина, поради която до скоро са се изплъзвали на биолозите.
Гъсеници дрогират мравки, за да са им слуги
Новият деликатес - хайвер от яйца на мравки
Проучването показва, че насекомите не са агресивни, а когато са застрашени замръзват и се свиват на кълбо в очакване опасността, като например стоножка, да отмине и те да избягат.
Въпреки че учените предлагат на дребните животинки десетки видове храна, не успяват да разберат с какво точно се храни насекомо варианта на Т. рекс. Той е отхвърлил термити, по-малки мравки, червеи, стоножки и дори мед.
Освен 13-те възрастни мравки работници, към колонията спадат и двама работници какавиди, една мъжка какавида, 9 ларви и 5 яйца. Мъжката какавида се развива до възрастна мравка само за два дни в експериментална среда, но другите мравки почти веднага я изяждат.
След 10-дневно наблюдение учените приспиват мравките
и запазват телата им за по-нататъшни проучвания. Уонг и колегите му са се завърнали в Сингапур в търсене на още мравки, но не са пожънали никакъв успех. Екипът планира да продължи да търси.
Невидимите чистачи на един мегаполис
Милиарди буболечки тръгват на лов за любов
„Все по-често откриваме, че много мравки, които живеят под земята имат уникални истории и екологична връзка, която почти не разбираме. Под краката ни се намира един изумителен свят, който почти не сме изследвали, и съм изключително развълнуван, че се захващам с това“, казва биологът Марк Уонг.
Във видеото вижте интересни факти за мравките:
Вижте още:
Какво не знаем за експериментите върху животни
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!