Я понски учени обявиха, че са успели да събудят бактерии, които са били в състояние на покой в продължение на повече от 100 милиона години.
Микробите са оцелели на дъното на Тихия океан - в утайка, която е бедна на хранителни вещества, но има достатъчно кислород, за да им позволи да останат жизнени.
Откриха 28 древни непознати вируса в ледник в Тибет
Бактериите започнали да се хранят и да се размножават, след като били поставени в хранителна среда.
Изследването е ръководено от Японската агенция за наука и технологии на морските и земните процеси, а резултатите са публикувани в „Нейчър”.
„Когато ги открих, първо бях скептично настроен дали резултатите не са от някаква грешка или от замърсяване в експеримента”, коментира водещият автор на изследването Юки Мороно.
Смъртоносен вирус се разпространява в Тихия океан
„Вече знаем, че няма възрастова граница за организмите в биосферата на морското дъно”.
Професорът и съавтор на изследването Стивън Д'Хонд от университета в Род Айлънд казва, че микробите идват от най-старите проби, взети от морското дъно.
Вирус на 30 000 години оживя след размразяване
„В най-старата утайка, която сме достигнали, с най-малко количество хранителни вещества, все още има живи организми и те могат да се събудят, да растат и да се размножават”.
Scientists have successfully revived microbes that had lain dormant at the bottom of the sea since the age of the dinosaurs, allowing the organisms to eat and even multiply after eons in the deep https://t.co/wZiVuRgm6T
— AFP news agency (@AFP) July 28, 2020
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!