Е дин от най-големите метеорити, някога удряли Земята, се е сблъскал с планетата ни преди около 800 000 г.
До този момент обаче не се знаеше точно къде е кратерът от този мащабен сблъсък.
Според скорошен доклад, публикуван в National Academy of Sciences journal кратерът най-вероятно се намира под дебел слой лава в платото Болавен в югоизточната част на Лаос.
Метеоритите са космически обекти, които успяват да оцелеят, преминавайки през земната атмосфера, и успешно достигат повърхността на планетата.
Метеоритът, който удря Земята преди повече от 790 000 г., е бил с диаметър от 2 км, а сблъсъкът е бил толкова силен, че е останки се разпрострели из цяла Азия, Австралия и дори Антарктида.
Huge meteorite hit Earth nearly 800,000 years ago. We may have found the crater https://t.co/ySLJxTFui7 pic.twitter.com/8bZytTCnlH
— Ramdon77 (@La52Guns) 9 януари 2020 г.
Първите знаци, които подсказват на учените за мястото на удара, са малки стъкловидни телци, познати като тектити.
Според учените тектитите се формират след сблъсък именно с метеорит при условия на изключително високи температури и налягане.
„Наличието на тектити означава, че метеоритът е бил с толкова големи размери и се е движел с такава скорост, че е успял да разтопи скалите, с които се е сблъскал”, споделя пред CNN професор Кери Сиех.
Australasian strewn field: meteorite crater may have been found https://t.co/84iig76ST7 pic.twitter.com/IWj1treOPY
— instant.com.pk (@instantsPost) 9 януари 2020 г.
Тектити на между 750 000 г. и 35,5 млн. г. са откривани из цялата планета, на всички континенти с изключение на Антарктида.
Сегашното проучване е първото, което се доближава толкова близо до истината за това къде точно се намира кратера от този сблъсък.
Glassy black blobs of #tektites were the first clues leading this team of scientists to the impact site of a meteorite crash from 790,000 years ago. But finding it will not be so easy as the crater may have been buried by volcanic lavas.
— Earth Observatory SG (@EOS_SG) 2 януари 2020 г.
Find out more at https://t.co/EMBZwsk0Y4 pic.twitter.com/9Rd23DwohR
Според изчисленията на учените кратерът, който лежи под дебелия слой лава, е широк 13 км и дълъг 17 км.
Все още има върху какво да се работи, за да се докаже дали това е местоположението на търсения кратер.
Учените планират да пробият слоя лава, за да разберат дали скалите под нея отговарят на тези, които би трябвало да се образуват след сблъсък на земната повърхност с метеорит.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!