М иналия месец учени обявиха, че са извлекли РНК от останките на тилацин, известен още като тасманийски тигър.

РНК може и да е малка, дори микроскопична, но последиците от този изключителен успех са значителни за усилията за "намаляване на изчезването".

Възстановяването на изчезнали видове отдавна вълнува учените, но напредъкът е бавен, отчасти защото ДНК е само част от историята.

Преди почти 40 години, през юни 1984 г., изследователи от Калифорнийския университет в Бъркли обявиха, че са извлекли ДНК от "парче изсушена мускулна тъкан" от останките на квага - изчезнал подвид на съвременната зебра. 

"Не ни остава време": Императорските пингвини са застрашени от изчезване

През изминалите десетилетия тези жизненоважни градивни елементи на живота бяха извлечени от безброй отдавна изчезнали видове - от мамути и зубри до най-големия феномен на изчезването - додо - и дори от нашите роднини, денисовците, въпреки че никой не предлага да се възкресяват древни хора.

Въпреки това, за да се върне наистина едно изчезнало животно, ДНК не е достатъчна.

ДНК, или дезоксирибонуклеиновата киселина, е проектът на тялото. ДНК в клетките съдържа цялата информация, необходима за изграждането на целия индивид, кодирана в хромозомите. Но за да го направят, те трябва да се специализират и да образуват определени видове клетки - процес, известен като генна експресия - и тук се намесва РНК или рибонуклеинова киселина. 
Тя е архитектът, който превръща тези планове в живо същество.

Екзотичната менажерия: Дивите животни, избити в гладиаторските битки

Сега д-р Емилио Мармол Санчес и колегите му са извлекли, секвенирали и анализирали РНК от 130-годишни останки на тасманийски тигър. Подвигът не е лесен, като се има предвид, че молекулите на РНК са много по-крехки от ДНК и понякога се смята, че започват да се разпадат в рамките на часове след смъртта.

Сега е доказано, че е възможно възстановената древна РНК да даде тласък на усилията за намаляване на изчезването. Но - и това е голямо "но" - все още има въпроси, на които трябва да се отговори, преди да се върне един вид от мъртвите, освен многото други важни научни стъпки, които са необходими.

Изненада! Учени с ново откритие: Хората и динозаврите са живели заедно

На първо място, един философски въпрос. Ако мамут се роди на съвременен слон, ще знае ли той как да се държи като мамут? Или ще се държи като космат слон? Без други представители на вида, от които да се учат, и родени в свят, много различен от този, в който са се развивали и живели, всички възкръснали видове едва ли ще бъдат точни копия на тези, които са ги предшествали, дори и да изглеждат по същия начин. Това не означава, че те със сигурност няма да продължат да изпълняват екологичната ниша, която някога са изпълнявали, помагайки за формирането и евентуалното възстановяване на екосистемите - ключов аргумент за връщането на мамута, гълъба пътник и други.

Съществува обаче възможността конкретната ниша на вида вече да е била запълнена от други през десетилетията, вековете или хилядолетията, откакто е изчезнал. В резултат на това възстановеният вид попада в категорията "инвазивен", въпреки че технически е бил там първи.

Бинго! Дино ДНК! Можем ли да възкресим динозаврите

Инвазивните видове са сред най-големите заплахи за екосистемите по целия свят и в миналото, когато хората са се намесвали, премествайки животни там, където те не биха могли да бъдат, нещата не са се развивали добре.

Като се има предвид опасното положение на хиляди живи видове на всичките седем континента, мнозина твърдят, че парите, похарчени за опити да се възкресят изчезнали животни, биха били по-добре похарчени за защита на тези, които са застрашени да се присъединят към тях.

Въпреки това все още не сме достигнали нивото на Джурасик парк, а някои учени не вярват, че изчезването някога ще бъде възможно.  Но засега ето още три от животните, които учените се опитват буквално да върнат от мъртвите.

Изумително: Гигантите, които наследиха динозаврите

Птицата Додо

Фразата "мъртъв като додо" обобщава трагичната и бърза смърт на този вид. Без да се страхува от хората, след като еволюира в пищния рай на Мавриций, голямото нелетящо животно лесно става жертва на холандските войници, които пристигат на острова около 1600 г. Освен това изсичането на горите и унищожаването на гнездата им от други хищници, доведени от заселниците, означава, че додо е изчезнал около 80 години след пристигането на европейците.

Възстановяването на птици от мъртвите обаче създава допълнителни научни усложнения поради естеството на птичето размножаване. Понастоящем процесът на изчезване изисква достъп до яйцеклетка или женска гамета, която е готова за оплождане. При бозайниците това е сравнително лесно, а при птиците - не толкова.

Вместо това учените от Colossal Biosciences, които ръководят проекта, трябва да се върнат още една стъпка назад. Яйцата се образуват от първични зародишни клетки и именно тях учените се опитват да манипулират, използвайки генома на додо, за да възпроизведат един ден известната птица.

Източник: IStock

Квага

Видът, с който започна всичко, всъщност не е вид, а подвид, въпреки че някои оспорват това. Подобно на додо, те са унищожени от европейските заселници, а последната квага умира в зоологическата градина в Амстердам на 12 август 1883 г.

Усилията за възраждане на това загадъчно конче с характерна окраска, наполовина зебра, наполовина кон, продължават в Южна Африка вече почти 40 години в рамките на проекта "Квага". Екип от учени, които работят на базата на това, че квагата е подвид на равнинната зебра, използва селективно развъждане на индивиди, за да се опита ефективно да концентрира гените на тези, които имат най-много сходни с квагата характеристики, като в крайна сметка се получават индивиди, които приличат на квага и носят характерната за нея шарка на козината.

Но дали това ще бъде квага, или необичайна зебра?

Тасманийски тигър

Въпреки името си тасманийският тигър не е котка и въпреки външния си вид не е куче. Той е - или е бил - месоядно торбесто животно. 

Подобно на квагата, последният представител на този велик вид е умрял в зоологическа градина. В случая с тилацина, или тасманийския тигър, краят е особено злополучен - персоналът е заключил животното в приюта и два месеца след като видът получава статут на защитен, то умира от излагане на въздействието на светлина на 7 септември 1936 г.

Подобно на додо, прекомерният лов и унищожаването на местообитанията от европейските заселници, както и въвеждането на болести, довеждат до бързото изчезване на тилакина.

Но сега Colossal Biosciences, фирмата, която стои зад възкресяването на додо, се надява да възстанови тилакина и има за цел до десетилетие да има "изчезнал тилакиноподобен екземпляр".

Фирмата работи и по възстановяването на вълнестия мамут - в рамките на следващите пет години.

Източник: IStock
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Фон дер Лайен: Украйна може да разчита на ЕС

Фон дер Лайен: Украйна може да разчита на ЕС

Свят Преди 3 часа

Урсула фон дер Лайен: Можете да разчитате на нашата подкрепа на масата за преговори

Има заподозрян за убийството на руския генерал Москалик

Има заподозрян за убийството на руския генерал Москалик

Свят Преди 4 часа

Засега няма официален коментар от Киев относно смъртта на руския офицер

<p>Русия е готова да преговаря с Украйна без условия</p>

Русия е готова да преговаря с Украйна без предварителни условия

Свят Преди 8 часа

Путин е казал това на Стив Уиткоф

Жена загина при тежка катастрофа с пиян шофьор

Жена загина при тежка катастрофа с пиян шофьор

България Преди 9 часа

Пътните полицаи установили, че водачът е с 2,61 промила алкохол

Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

България Преди 10 часа

Последната ѝ надежда е скъпоструващо лекарство, за което лекарите, макар и трудно, успели да уговорят доставка от Америка

<p>10 капки кръв могат да открият 12 вида рак&nbsp;с изкуствен интелект</p>

10 капки кръв могат да открият 12 вида рак с изкуствен интелект, години преди симптомите

Любопитно Преди 10 часа

Необходими са само 10 капки кръв, за да се открият до 12 често срещани вида рак

<p>Учени откриха планета с опашка</p>

Учени откриха планета с опашка в съзвездието Пегас

Свят Преди 10 часа

"Дължината на опашката е огромен, простира се до 9 милиона километра"

Нови преговори между Вашингтон и Техеран в Оман

Нови преговори между Вашингтон и Техеран в Оман

Свят Преди 10 часа

Предвидени са разговори на високо равнище между иранския външен министър Абас Арагчи и пратеника на Доналд Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф

Алис Кепел - прабаба на кралица Камила и последната любовница на крал Едуард VII

Кралят, на когото прабабата на Камила е била любовница

Любопитно Преди 11 часа

Бурният живот на крал Едуард VII

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 700 ранени

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 700 ранени

Свят Преди 12 часа

Взривът се е чул в радиус от няколко километра

<p>Тръмп: Русия и Украйна са на крачка от мирно споразумение</p>

Тръмп: Има съгласие по основните точки на мирното споразумение между Русия и Украйна

Свят Преди 12 часа

Сега двете страни трябва да се срещнат на много високо равнище, за да го приключат, заяви американският държавен глава

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп пристига за погребението на папата с послание към Путин и Зеленски

Свят Преди 13 часа

Той написа кратко съобщение в социалните мрежи

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Любопитно Преди 13 часа

Двойката даже приветства трето дете през годините тишина

<p>Огромна дупка се отвори в локалното на &bdquo;Цариградско шосе&rdquo; (СНИМКИ)</p>

Огромна дупка се отвори в локалното на „Цариградско шосе” в София (СНИМКИ)

България Преди 13 часа

По това трасе се движи и градски транспорт

<p>Посрещнаха с аплодисменти Зеленски на площад &bdquo;Свети Петър&rdquo; във Ватикана</p>

Тръмп и Зеленски разговаряха преди погребението на папа Франциск

Свят Преди 13 часа

Двамата са се договорили да проведат допълнителни разговори след церемонията