А нализът на данните от 4700 души, които се възстановяват след преболедуване от COVID-19, разкрива повече информация за това кой може да е най-застрашен от продължително хронично заболяване. Учените все още не са наясно какво точно причинява изтощителните симптоми, като възможностите за това са стотици, но новото проучване хвърля повече светлина върху това кой може да бъде засегнат.

Дългият COVID e хронично състояние, което е налице поне три месеца след инфекция с SARS-CoV-2. Симптомите могат да бъдат прогресиращи или да настъпват на вълни на рецидив и ремисия. Някои хора ще се възстановят след определен период от време, докато при някои симптомите не са отшумели напълно, след като са развили състоянието в първите дни на пандемията през 2020 г. 

Огромно количество научни усилия са насочени към разбирането на причините за дългия COVID и търсенето на потенциални лечения, които биха могли да променят ситуацията не само за тези пациенти, но потенциално и за тези с други следвирусни синдроми. Все още обаче остават много неизвестни, като някои от най-големите въпроси са свързани с това кой е най-застрашен от развитие на дълъг COVID.

Ново проучване, ръководено от екип в Медицинския център на Колумбийския университет "Ървинг", може би ще даде някои отговори.

"Нашето проучване ясно установява, че дългият COVID представлява значителна лична и обществена тежест", казва водещият автор професор Елизабет К. Оелснер в изявление.

"Като определяме кой е имал вероятност да преживее продължително възстановяване, ние разбираме по-добре кой трябва да бъде включен в продължаващите проучвания за това как да се намалят или предотвратят дългосрочните последици от инфекцията с SARS-CoV-20", допълва Оелснер.

4700 души, включени в проучването, са се съгласили да бъдат част от Съвместната кохорта от кохорти за изследване на COVID-19, или C4R, която включва общо над 50 000 души от цяла Америка, които участват в дългосрочни изследвания, за да ни помогнат да разберем колкото се може повече за многото аспекти на пандемията COVID-19.

Участниците бяха помолени да съобщят колко време им е отнело да се възстановят, след като са се заразили с COVID. Установено е, че за инфекциите между 2020 г. и 2023 г. медианното време за възстановяване е 20 дни, като повече от един на всеки петима възрастни е изпитвал симптоми в продължение на поне три месеца.

Установено е, че сред тях най-голям дял са жените и хората с предшестващи сърдечносъдови заболявания. Участниците от американските индианци и коренното население на Аляска също така по-често са имали тежки първоначални инфекции и по-дълго време за възстановяване.

Инфектирането с омикронния вариант на линията, който обикновено се свързва с по-леко заболяване, е свързано с по-бързо възстановяване, както и с ваксинирането срещу вируса.

"Нашето проучване подчертава важната роля, която играе ваксинацията срещу COVID, не само за намаляване на тежестта на инфекцията, но и за намаляване на риска от продължителна COVID", казва Оелснер. 

Установено е, че други предшестващи състояния, които обикновено се свързват с по-лоши резултати от COVID, като диабет и хронично белодробно заболяване, са свързани с по-дълго време за възстановяване, но това вече не е статистически значима констатация, когато се отчитат полът, състоянието на сърдечносъдово заболяване, ваксинационният статус и експозицията на варианти. 

Интересно е, че в проучването не е установена и значима връзка с нарушенията на психичното здраве.

"Въпреки че проучванията предполагат, че много пациенти с дълъг COVID изпитват проблеми с психичното здраве, ние не установихме, че депресивните симптоми преди заразяването с SARS-CoV-2 са основен рисков фактор за дълъг COVID", обяснява Оелснер.

Основният извод е, че ваксинацията продължава да бъде най-добрият начин не само за избягване на заразяването, но и за ограничаване на риска от по-тежко протичане на COVID. Сега циркулиращите варианти са до голяма степен разклонения на омикрона, което също може да е повод за известен оптимизъм, тъй като тези варианти са свързани с по-кратки периоди на възстановяване. 

В момента се разработват актуализирани ваксини, които да съответстват на най-новите варианти, а Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) публикуват подробни указания за това кога хората в различните възрастови групи и рискови категории трябва да обмислят следващия си бустер. Наличието на ваксини е различно в различните страни, но местните здравни власти трябва да могат да ви посъветват дали имате право да се ваксинирате. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase 

Един мъж се прибира и вижда жена си да тренира. - Какво правиш, скъпа? - Правя упражнения за стегнато тяло. - Защо? Да няма някой…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Любопитно Преди 1 минута

Те ще ви помогнат да се тонизирате, ще ви заредят с енергия и ще зарадват вкусовите ви рецептори

Делян Пеевски се срещна с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък

Делян Пеевски се срещна с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък

България Преди 8 минути

На срещата, преминала в дух на приятелство и конструктивизъм, бяха обсъдени перспективите за развитие на взаимоотношенията между двете страни

Земетресения разлюляха Черно море – 12 труса само за денонощие

Земетресения разлюляха Черно море – 12 труса само за денонощие

България Преди 1 час

Най-силният трус до момента е бил със сила 3.5 и е регистриран на 25 април 2025 г., в 10:43 ч. българско време

Мъж загина при трудова злополука край Варна

Мъж загина при трудова злополука край Варна

България Преди 1 час

В цеха има видеонаблюдение и тепърва ще бъдат гледани записите от разследващи полицаи

Шестте най-странни неща, валяли от небето

Шестте най-странни неща, валяли от небето

Свят Преди 1 час

Вместо дъжд или сняг, природата понякога ни изпраща месо, кръв и дори слуз – странните валежи, останали в историята

"Екзекуция" на гръцки престъпен бос посред бял ден в Атина

"Екзекуция" на гръцки престъпен бос посред бял ден в Атина

Свят Преди 1 час

Той е идентифициран от гръцката полиция като Йоргос Мосхурис

36-годишен мъж е с четири прободни рани след сбиване

36-годишен мъж е с четири прободни рани след сбиване

България Преди 1 час

Извършителят се е укрил и се издирва

<p>Теменужка Петкова разкритикува президента Радев</p>

Теменужка Петкова разкритикува президента: Елиминираме ефекта на модела "Радев"

България Преди 2 часа

Според него най-видимите резултати са заграбване на избори, власт и ресурси по още по-брутален начин, каза тя

Полицията разкри автоморга, "разфасовала" крадени автомобили

Полицията разкри автоморга, "разфасовала" крадени автомобили

България Преди 2 часа

Иззети са общо 20 заличени двигателя, които са предмет на престъпление

Скандален кардинал ще затвори ковчега на папа Франциск

Скандален кардинал ще затвори ковчега на папа Франциск

Свят Преди 2 часа

Кардинал Роджър Махони е сред група от деветима кардинали и малък брой свещеници и епископи, които ще участват в ритуалите

<p>Служител на Тим Уолц нанесе щети за хиляди на Tesla</p>

Щети за хиляди, но без обвинения: Прокурор пощади държавен служител за вандализъм срещу Tesla

Свят Преди 2 часа

Липсата на наказателно преследване за скъпия вандализъм разпали недоволство сред полицаи и потърпевши

Как ще изглежда гробът на папа Франциск?

Как ще изглежда гробът на папа Франциск?

България Преди 2 часа

Съгласно волята на папа Франциск на надгробния камък на гроба му ще има изписано само неговото папско име и ще има кръст