У чените откриха погребение на 9000-годишна жена-ловец в Андите в Южна Америка, което противодейства на дългогодишните вярвания, че когато ранните човешки групи са търсели храна, мъжете са ловували, а жените са събирали плодове.
"Археологическото откритие и анализа на ранните погребални практики опровергава дългогодишната хипотеза за "мъжът-ловец", каза Ранди Хаас, водещ автор на изследването от Калифорнийския университет в САЩ.
Изследователите смятат, че констатациите, публикувани в списанието "Science Advances", са особено навременни в светлината на съвременните проучвания около трудовите практики и неравенството.
On a more positive note, here is my summary on the discovery of female hunters of the early Americas https://t.co/4Em3VO196W
— Dr Annemieke Milks (@AnnemiekeMilks) November 4, 2020
Полово разделение на труда
"Трудовите практики сред неотдавнашните общества на ловци и събирачи са силно полово ориентирани, което може да накара някои да повярват, че сексистките неравенства в неща като заплащане или ранг са някак "естествени", каза Хаас за "Хинду".
"Но сега е ясно, половото разделение на труда е било коренно различно – и вероятно по-справедливо - в дълбокото минало на нашия вид."
През 2018 г., по време на археологически разкопки на високопланински обект в днешно Перу изследователите открили ранно погребение, което съдържало ловни инструменти с остриета и инструменти за обработка на животни.
And another wrong stereotype on early homo sapiens has been falsified. The idea that men went hunting and women stayed in the cave or hut is total nonsense. Women were hunters as well!https://t.co/UFNGgCOXvU
— Guido Palazzo (@guidopalazzo) November 5, 2020
Обектите, придружаващи хората при смъртта им, са били тези, които са ги съпътствали и в живота. Въз основа на анализ на костите и зъбните протеини, изследването установило, че ловецът вероятно е жена.
При по-нататъшно проучване на находките на древни погребения в Северна и Южна Америка изследователите идентифицирали 429 лица на 107 обекта. От тях 27 индивида са свързани с инструменти за лов на големи дивечи, от които 11 жени и 15 мъже.
Учените смятат, че тази извадка е достатъчна, за да "обоснове заключението, че участието на жени в ранния лов на големи дивечи вероятно е било нещо естествено".
Те също така открили, че някъде между 30% и 50% от ловците тогава са жени.
Според изследователите това ниво на участие е в ярък контраст с неотдавна съществувалите ловци и дори земеделски и капиталистически общества, където ловът е категорично мъжка дейност с ниски нива на участие на жените, "със сигурност под 30%".
UC Davis Anthropology rocking it this week with 2 @ScienceAdvances papers. Check out @ForagerLab's NYT write-up https://t.co/UM0sg2WfXb
— HennLab (@HennLab) November 5, 2020
Female hunters of the early Americas
Violent encounters between social units hinder the growth of a high-density mountain gorilla population
В бъдещи изследвания учените се надяват да разберат как последиците от половото разделение на труда се променят в различните времена и на различните места сред някогашните ловци-събирачи на континента.
По-стари от пирамидите - древните ирландски гробници и техните тайни
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!