С поред ново проучване спазването на средиземноморска диета може да ви предпази от развитието на COVID-19.
При систематичен преглед на шест статии, включващи данни от над 55 000 пациенти, учените откриват тенденции между хората, които се хранят по средиземноморски начин, и по-ниската честота на инфекциите с COVID-19.
Средиземноморската диета е модел на хранене, който се фокусира предимно върху растителни храни, като зеленчуци, бобови растения, плодове, пълнозърнести храни, ядки и семена, както и мазни риби - сьомга, херинга, скумрия, пъстърва, сардини, аншоа - и много зехтин. Месото и алкохолът също могат да бъдат включени в по-малки количества.
Диетата се счита за противовъзпалителна и вече се свързва с намален риск от заболявания, като сърдечносъдови, намалени симптоми при възпалителни състояния, като затлъстяване, артрит и псориазис, и добро психическо състояние.
A healthy eating regimen centering on fruits, vegetables, whole grains, legumes, fish and heart-healthy fats like olive oil and nuts, lowered the risk of #COVID infection.https://t.co/UM6Tjge28T
— Ian Weissman, DO (@DrIanWeissman) August 23, 2024
Авторите на това проучване са открили връзка между консумирането на средиземноморска диета и намаления риск от развитие на COVID - и някои ограничени доказателства, които биха могли да подскажат, че тя може да намали и вероятността от развитие на по-лоши симптоми.
Проучването им установява, че това може да се дължи на факта, че се смята, че възпалението е критичен фактор за развитието и тежестта на вируса. След като имунната система на организма първоначално реагира на COVID, може да последва неконтролирана възпалителна реакция, наречена цитокинова буря.
Тази цитокинова буря може да ускори развитието на болестта, като засегне множество органи в тялото, и може да има сериозни последици. Лекарите използват лекарства, за да регулират имунната система и да успокоят цитокиновата буря.
Средиземноморската диета може да има подобен ефект. Растенията и мазните риби са богати на витамин D - микроелемент, който подпомага имунната система в борбата с вирусните инфекции. Също така в средиземноморската диета има много полифеноли и омега-3, които имат антиоксидантни свойства, помагащи на организма да потуши възпаленията.
Затова предишни проучвания показват, че хората, които спазват средиземноморска диета, имат по-ниска експресия на провъзпалителни молекули в организма си. Следователно тя би могла да помогне в борбата с COVID и да предотврати цитокиновата буря.
This diet may reduce Covid-19 risk, new research suggests:CNN
— Pen MacRae (@penmacrae) August 22, 2024
https://t.co/Atitgnpp2p
Нищо от това все още не е доказано; ще трябва да се направят допълнителни проучвания, за да се разбере по-добре връзката между тази диета и COVID.
Самото проучване има някои ограничения. Например, всички данни са получени чрез наблюдение и са събрани от въпросници за храната, които могат да бъдат ненадеждни.
Авторите също така отбелязват, че връзката между средиземноморската диета и по-ниските нива на COVID е сравнително незначителна и те са могли да я забележат само защото са анализирали данни от голям набор от данни.
Проучването им не е убедително по отношение на връзките между средиземноморската диета и симптомите и тежестта на COVID. Съществуват някои доказателства, които предполагат, че средиземноморският модел на хранене може да е свързан с по-малко и по-слабо изразени симптоми, но и някои доказателства, че той може да няма значителен ефект.
Авторите на проучването обаче идентифицират някои храни, свързани с по-леки симптоми на COVID-19: зеленчуци, плодове, бобови растения, ядки, пълнозърнести храни и риба.
Лицата, които са консумирали повече плодове, ядки и зехтин, по-малко червено месо и зърнени храни и умерено количество алкохол, са имали тенденция да имат по-ниска честота на COVID-19.
Трябва да се отбележи, че данните за ползите за здравето от умерената консумация на алкохол често могат да бъдат разколебани от непиещите, които избягват алкохола по здравословни причини или поради пристрастяване - въпреки че авторите предполагат, че това може да се дължи на антиоксидантите в червеното вино.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!