Учени подушиха древноегипетски мумии и се изненадаха
Източник: iStock/Getty Images
2

К огато виждаме предмети в музейните витрини, те често не разказват цялата си история. Едно от нещата, които обикновено се пренебрегват или дори се губят в процеса на консервация, е миризмата. В резултат на това губим много ценна информация, като например как е бил произведен обектът или как е функционирал.

Историята е разказана от Сесилия Бембибре, преподавател по устойчиво наследство:

Моята област се нарича „сетивно наследство“, което се отнася до начина, по който взаимодействаме с обектите на културното наследство със сетива, различни от зрението. Като част от нея разработвам методи за идентифициране и запазване на миризми с културно значение.

Например работих с катедралата „Сейнт Пол“, за да пресъздам аромата на нейната библиотека, за да се гарантира, че тя може да бъде усетена от бъдещите поколения. Участвах и във финансиран от ЕС проект, наречен Odeuropa, който работи с компютърни специалисти и историци, за да разкаже историите на миризмите от 300-годишната история на Европа.

С помощта на някои парфюмеристи възстановихме миризми като тези на Амстердам от XVII в. с неговите канали и липи. В резултат на това например посетителите на музея в Улм, Южна Германия, могат да се запознаят с нашите обонятелни интерпретации за десет от изложените картини.

Най-новият ми проект е много по-дълбоко в миналото. Университетът в Любляна, съвместно с университета в Краков и Египетския музей в Кайро, ме помоли да помогна в проучването на мумифицирани тела. Проучено бе мумифицирано тяло и в националния музей в Словения.

В строгите указания за изучаване на тези тела се посочва, че изследователите трябва да използват техники, които не са разрушителни. Един от начините е да се провери какво може да се научи чрез миризми, поради което се присъединих към проекта, ръководен от професор Матия Стрич и докторантката Ема Паолин.

Проучихме девет мумифицирани тела в Египетския музей, четири от които бяха изложени, а пет - на съхранение. Те обхващат различни времеви периоди, като най-старото е отпреди 3500 години. Освен това те са били консервирани по различни начини и съхранявани на различни места, така че дават прилична представа за всички мумифицирани тела в различни колекции по света.

Събрах екип от осем експерти, сред които бях и аз. Някои от тях са специалисти, които са работили с мен по други проекти, а други са колеги от Египетския музей, които предварително бяха обучени на миризма. Искахме те да участват в комисията, защото са много добре запознати с въпросните миризми.

Изследването

Започнахме с химически анализ, за да се уверим, че телата са безопасни за миризмата, тъй като в предишните десетилетия те са били обработвани със синтетични пестициди, за да се запази тяхната консервация. Няколко тела имаха високи концентрации на тези пестициди, които потенциално могат да бъдат канцерогенни, така че те бяха отстранени от изследването.

При останалите девет леко отворихме саркофазите им, за да поставим малки тръби и да извлечем количества въздух. Измерено количество от този въздух отиде в специални торбички, които занесохме в стая, отдалечена от изложбените площи, така че аз и другите смъркачи да можем да ги изпитаме „с носа си“.

По-голямото количество въздух е уловено в метални тръби, съдържащи полимер, който задържа летливите органични съединения, за да могат те да бъдат изследвани в лаборатория в университета в Любляна. Този въздух беше подложен на различни химически анализи, за да се види кои съединения присъстват, а също така беше разделен на съставните си части с помощта на хроматография, за да можем ние, обонятелите, да усетим и опишем всяка миризма поотделно.

Това беше много трудна работа: обикновено се редувахме да седим на края на специална машина с отвор, известен като обонятелен порт. В продължение на 15-20 минути изпитвате една след друга миризми, като трябва бързо да ги опишете и да оцените интензивността им. Всяка секунда може да се появява по една миризма, което може да е непосилно - затова се редувахме.

Нашите констатации

Бях по-скоро развълнуван от перспективата да открия нещо ново, отколкото притеснен от това какво ще бъде да помириша тези древни тела. Въпреки това ще ви бъде простено, ако си помислите, че тези миризми няма да са приятни. От разказите на археолозите до филми като „Мумията“ (1999 г.), мумифицираните тела се свързват с неприятни миризми.

Но изненадващо миризмите бяха доста приятни. Описанията на екипа за обоняние включват „дървесен“, „цветен“, „сладък“, „пикантен“, „застоял“ и „подобен на смола“. Успяхме да идентифицираме древните съставки за балсамиране, включително масла от иглолистни дървета, тамян, смирна и канела.

 

Идентифицирахме също така разградени животински мазнини, използвани в процеса на мумифициране; самите човешки останки; както синтетични пестициди, така и доброкачествени растителни масла за борба с вредителите, които наскоро са били използвани от музея за консервиране.

 

Телата във витрините имаха по-силен аромат от тези в склада, но не толкова силен, колкото например парфюм. Изненадващо, едно от тях миришеше отчетливо на черен чай: когато помиришете тяло отпреди хилядолетия, със сигурност не очаквате да се пренесете в кухнята си. Другите нюхачи се съгласиха с миризмата на чай и по-късно установихме, че източникът вероятно е химикал, наречен кариофилен.

Бъдещи стъпки

След това ще реконструираме миризмата на мумифицираните тела, за да могат посетителите на Египетския музей да я усетят от първа ръка. Ще направим както вярна химическа конструкция на това, което миришехме, така и интерпретация на това как би миришело тялото, когато е било затворено в гробницата си.

Вероятно ще мине 2026 г., преди обществеността да може да ги изпита. Междувременно към нас се обръщат и други музеи с древноегипетски колекции, които се интересуват от сътрудничество с нас за прилагане на подобни методи.

Отделно от това работя с други колеги по разработването на каталог за миризми с културно значение за Обединеното кралство, включително ретро автомобили, традиционни ястия и още библиотеки.

Надяваме се, че работата ни с мумифицирани тела е пример за това как можете да върнете друго измерение на наследството. Преживяването на миризми помага на посетителите да получат по-цялостна оценка и разбиране на предметите.

А всички са очаровани от мумифицираните тела. Скоро ще бъде възможно да се поставите на мястото на археолозите, които първоначално са открили гробниците им и са разкрили тайните им на съвременния свят.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

България Преди 1 час

В България близо 370 000 души живеят с редки заболявания

.

Почти не се разболяват: Дълголетниците на гръцкия остров Икария

Любопитно Преди 1 час

На гръцкия остров Икария хората пият две питиета и почти нямат болести, включително деменция

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Свят Преди 2 часа

Предсрочният парламентарен вот ще се проведе в неделя

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Свят Преди 2 часа

От вота също така зависи, макар и косвено, кой ще бъде новият канцлер на страната

<p>&quot;Тръмп е импровизатор, няма никакъв план&quot;</p>

"Тръмп е импровизатор": Руснаците за нахлуването в Украйна, три години по-късно

Свят Преди 2 часа

"За съжаление американският държавен глава няма никакъв план"

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

България Преди 3 часа

Сред задържаните са двама младежи на 19 и на 20 години

Верижна катастрофа на Подбалканския път

Верижна катастрофа на Подбалканския път

България Преди 3 часа

Ударили са се четири автомобила

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Свят Преди 3 часа

17-годишният бил задържан във връзка с друг случай в Гренобъл - за опит за убийство

"Хамас" освободи още трима заложници

"Хамас" освободи още трима заложници

Свят Преди 4 часа

Те бяха предадени на Червения кръст в бежанския лагер Нусейрат

Откриха череп на "царя на древната египетска гора"

Откриха череп на "царя на древната египетска гора"

Свят Преди 4 часа

Палеонтолози се надяват, че костите ще разкрият защо хищникът е изчезнал

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Пари Преди 4 часа

Има по-високо доверие на пазарите, на инвеститорите и по-добре работещи институции, подчерта той

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Свят Преди 5 часа

Тя бе отвлечена при атаката срещу Израел на 7 октомври 2023 година

<p><strong><span style="color:#499bff;">Мразовита сутрин:</span></strong> Къде отчетоха до <strong><span style="color:#499bff;">-23&deg;C</span></strong> 🥶</p>

Мразовита сутрин: Къде отчетоха до -23°C 🥶

България Преди 5 часа

Още 5-6 дни температурите ще останат минусови, каза климатологът Симеон Матев

Деси и Антонио след "Един за друг": Подсъзнателно предизвикахме ранното ни отпадане

Деси и Антонио след "Един за друг": Подсъзнателно предизвикахме ранното ни отпадане

Любопитно Преди 6 часа

Те са първата двойка, напуснала шоуто след тройна церемония

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Пари Преди 6 часа

Българските заводи за растителни масла се готвят за загуби и за затваряне на цехове

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

Свят Преди 6 часа

През декември 2021 г. държавите от СЗО решиха да изготвят споразумение за превенция и готовност за пандемии