К ипър, Куба, Турция, Канада, Северна Ирландия, Антарктида. Всички те регистрираха най-високите си температури през последните две години и според ново проучване предстоят още такива аномалии, предаде агенция Ройтерс (Reutеrs).
През следващите три десетилетия „чупещите рекорди“ топлинни вълни може да станат два до седем пъти по-чести,
отколкото през последните 30 години, съобщават учените в проучване, публикувано в списание Nature Climate Change.
Хиляди животни буквално се свариха край брега на Канада
Ако настоящите тенденции за емисии на парниковите газове се запазят, след 2050 г. подобни рекордно горещи вълни може да бъдат от 3 до 21 пъти по-често явление, установява още проучването.
В бъдеще температурите ще бъдат още по-високи, въпреки поставени рекорди тази година.
Това е мнението на съавторът на изследването Ерих Фишер, климатолог от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих.
Учените са използвали климатични модели, за да изчислят вероятността от рекордни горещини, които продължават поне седем дни и превишават поставени вече рекорди. Общностите, които се подготвят за измененията на климата, трябва да се подготвят и за такива крайности, предупреждава Фишер.
Задава се огнена ера с аномалии в климата и пожари
Миналия месец стотици хора починаха в Канада, когато температурите достигнаха 49,6 градуса по Целзий – с 4,6 градуса повече от предишния рекорд, поставен през 1937 г. „Не трябва вече да се изненадваме, ако ставаме свидетели на рекорди, с толкова големи граници", казва Фишер.
Дори и отделяните емисии парникови газове драстично да бъдат намалени, вероятността от горещи вълни ще остане висока,
но възможността за постигането на рекордно високи температури с течение на времето ще намалее, е заключението на учените от Цюрих.
Земята може да се възстанови от драстична климатична промяна, човечеството - не
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!