С пециалисти от университета в Брадфорд, Англия, откриха в Северно море потънало в древността парче суша, което може да е съхранило руини от селища на ранни ловци и събирачи на плодове, съобщи "Лайв сайънс".
Учените взели проби от депозити на морското дъно по време на 11-дневна експедиция с кораб. Възрастта на потъналото парче суша с вкаменели останки от праисторическа гора достига 10 000 години и е част от областта Догърленд, която имала няколко хиляди кв. км площ и се намирала между Великобритания и континентална Европа.
Los pueblos perdidos debajo del Mar del Norte > Doggerland, una zona actualmente sumergida que conectaba Gran Bretaña con el continente y Escandinavia https://t.co/z4bHVXvQHY via @LaVanguardia #Arqueologia pic.twitter.com/HzucLX8T7t
— CRCiencia (@CRCiencia) 30 май 2019 г.
Изследването на няколко образци показало, че под морското дъно има слой сбит торф. Това навежда на мисълта, че в миналото там е имало подходящи за обитаване от хора терени. Някои части от потъналото парче земя обаче са изцяло покрити с по-скорошни отлагания от големи реки.
Въпреки това учените са уверени, че скоро ще открият следи от селища.
Scientists have discovered the sunken prehistoric world https://t.co/5WGv0ew67o… pic.twitter.com/cYQAdqjIKl
— Seccor (@Seccor33) 30 май 2019 г.
Преди около 12 000 години, в края на последния ледников период, областта Догърленд започнала да се освобождава от ледената си покривка и се превърнала в обширна гориста местност със стада животни и общности на ранни ловци и събирачи на плодове.
Продължилото топене на ледовете обаче довело до заливането й с вода преди около 8000 години.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!