К итайски екип откри нов коронавирус при прилеп, който носи риск от предаване от животно на човек, тъй като използва същия човешки рецептор като вируса, който причинява COVID-19, съобщи South China Morning Post, цитиран от The Korea Times.
Проучването е ръководено от Шъ Джънли – водещ вирусолог, известен като „жената прилеп“ поради задълбочените ѝ изследвания върху коронавирусите при прилепи – в лабораторията в Гуанджоу заедно с изследователи от Академията на науките в Гуанджоу, университета в Ухан и Института по вирусология в Ухан.
Шъ е най-известна с работата си в института в Ухан, който беше в центъра на полемиката за произхода на COVID-19,
като една теория предполага, че е бил изпуснат от лаборатория в града.
Въпреки че все още няма консенсус относно произхода на вируса, някои проучвания предполагат, че той произхожда от прилепи и е прескочил на хората чрез междинен животински гостоприемник. Шъ отрече институтът да е виновен за епидемията.
Най-новото откритие е нова линия на коронавируса HKU5, идентифицирана за първи път в японския прилеп в Хонг Конг. Новият вирус идва от подвида на мербековирусите, който включва и вируса, причиняващ респираторния синдром на Близкия изток (MERS).
Вирусът е в състояние да се свърже с човешкия ангиотензин конвертиращ ензим (ACE2), същия рецептор, използван от вируса Sars-CoV-2, който причинява COVID-19, за да зарази клетките.
„Ние съобщаваме за откриването и изолирането на отделна линия (линия 2) на HKU5-CoV, която може да използва не само ACE2 на прилепи, но и човешки ACE2 и различни ACE2 ортолози на бозайници (гени, открити в различни видове с общ произход)“, пишат те в статия, публикувана в рецензирано списание Cell във вторник.
Изследователите открили, че когато вирусът е изолиран от проби от прилепи, той може да зарази човешки клетки, както и изкуствено отгледани маси от клетки или тъкани, които приличат на миниатюризирани дихателни или чревни органи.
„Мербековирусите на прилепите ... представляват висок риск от разпространение върху хората,
или чрез директно предаване, или улеснени от междинни гостоприемници“, добавят изследователите. HKU5-CoV-2 не само се свързва с ACE2 рецепторите при хората, но и при множество други видове, всички от които могат да действат като междинни гостоприемници и да го предадат на хората.
Merbecovirus включва четири различни вида – кoронавирусът MERS, два открити при прилепи и един при таралежи – и беше добавен към списъка на Световната здравна организация с нововъзникващи патогени за готовност за пандемия миналата година.
По-рано този месец Cell публикува доклад от екип от Вашингтонския университет в Сиатъл и университета Ухан, който заключава, че въпреки че щамът HKU5 може да се свърже с ACE2 рецептори на прилепи и други бозайници, те не откриват „ефективно“ свързване при хора.
Но
екипът на Шъ каза, че HKU5-CoV-2 се е адаптирал по-добре към човешки ACE2 в сравнение с линия 1 на вируса
и „може да има по-широк набор от гостоприемници и по-висок потенциал за междувидова инфекция“. Те добавиха, че е необходимо повече наблюдение на вируса, но добавиха, че ефективността му е „значително по-ниска“ от вируса COVID и „рискът от поява на (HKU5-CoV-2) в човешките популации не трябва да се преувеличава“.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
- CNN: Защо Зеленски не може да приеме сделката на Тръмп
- Намериха руска звезда сварена жива в банята ѝ
- Пеевски: Това ще бъде краят на правителството
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!